Aktualitātes|Ministrija|Par aizsardzības nozari|NATO|Eiropas Savienība|UZŅĒMĒJIEM|Saites|Kontakti
Resursi un rīki
Fotogalerija
Normatīvie akti un attīstības plānošanas dokumenti
Iepirkumi
Līgumi
Amatpersonu atalgojuma datu bāze
Vakances
Kā kļūt par karavīru
Iepirkumi RSS
Ziņas RSS
Meklēšana
Tavai drošībai
Saistītās iestādes
Jaunsardzes un informācijas centrs
Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra
Latvijas Kara muzejs
Militārās izlūkošanas un drošības dienests
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs
Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija
Aizsardzības ministrija / Aktualitātes / Aktuāli / Bergmaņa uzruna dialogā “Eiropas Savienība investē mūsu drošībā”
Bergmaņa uzruna dialogā “Eiropas Savienība investē mūsu drošībā”

Aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa uzruna dialoga “Eiropas Savienība investē mūsu drošībā” atklāšanā Rīgas domē 2018.gada 7.martā.

 

Sākšu ar lielu paldies Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijai un Eiropas Reģionu komitejai par šo iniciatīvu, kas šodien rezultējas diskusijā par Eiropas Savienības atbalsta iespējām aizsardzības industrijai un pētniecībai.

 

Pēdējos gados šajā jomā ir noticis ļoti daudz – it īpaši pagājušajā gadā.  Eiropas Savienība strādā pie jautājumiem, kas agrāk nebija tās dienaskārtībā – aizsardzības un pētniecības industrijas atbalsts. Ir mainījusies ģeopolitiskā dienaskārtība, ir mainījies spēku samērs reģionālā un globālā izpratnē. Tādēļ iniciatīva par to stāstīt uzņēmējiem un pētniekiem ir laikā un vietā. Šis ir īstais brīdis. Vienlaikus ir pašsaprotami, ka Eiropas Savienība nevar un arī nevēlas dublēt NATO. Mēs gribam sadarboties un papildināt viens otru. Tāds ir mūsu mērķis un arī uzdevums.

 

Pagājuša gada nogalē, kad dalībvalstis intensīvi strādāja pie Eiropas aizsardzības industrijas attīstības programmas regulas (European Defence Industry Development Program) izstrādes, Latvijai bija būtiski, lai tiek garantēts finansējums mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (SMEs) – faktiski tas mums bija visbūtiskākais punkts un esam gandarīti, ka izstrādātajā regulā ir iekļauti tādi veicinoši faktori kā:
1) pārrobežu sadarbība;
2) visaptveroša un līdzsvarota visu dalībvalstu iesaiste jeb t.s. ģeogrāfiskais balanss; jo nav jau noslēpums, ka ir dalībvalstis, kurās ir valsts aizsardzības industrijas uzņēmumi un ir daudzas tādas, kur šāda valsts iesaiste dažādu iemeslu dēļ nav;
3) iespēja iesaistīties uzņēmumiem ārpus tradicionālajiem aizsardzības industrijas habiem (jeb puduriem) Eiropā.

 

Tagad, kad saprotam, ka vismaz pirmajos divos gados pieejamais finansējums - 500 milj. Eiro apmērā - visdrīzāk būs pieejams projektiem, kas ir jau izstrādes fāzē - es kā aizsardzības ministrs vēlos aicināt uzņēmumus un pētniekus patiesi aktīvi izvērtēt un meklēt iespējas iesaistīties konsorcijos, izmantojot uzņēmēju starptautiskos kontaktus un esošos sadarbības partnerus. Tagad, pirms vēl ir formāli izsludināts projektu uzsaukums – ir īstais darba laiks. Par minētājām iespējām esam informējuši gan Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federāciju, gan visas vadošās Latvijas Universitātes. Tāpat Aizsardzības ministrijas eksperti regulāri informē federāciju par pēdējām aktualitātēm.

 

Vēlos pateikties Eiropas Komisijai par to, ka pēdējos gados daudz strādājam arī pie Eiropas aizsardzības spēju stiprināšanas, bet vienlaicīgi aicinām Eiropas Komisiju aktīvi meklēt visu, un es uzsveru, VISU - dalībvalstu uzņēmumu un pētnieku iesaisti.

 

Aicinu domāt par inovatīvu un iespējams NATO jau aprobētu formātu izmantošanu, lai īstenotu šo mērķi, piemēram, rīkojot uzņēmēju pārstāvju savstarpējos pasākumus (B2B), lai veicinātu patiesu konsorciju veidošanos Eiropā. Jo kā atceramies Eiropas Aizsardzības fonda un regulas izveidei ir divi mērķi – veicināt gan stratēģisko autonomiju, gan konkurenci.

Tāpat es gribētu uzsvērt, ka tikpat būtiski ir veicināt šī finansējuma sasaisti ar spēju attīstības vajadzībām. Ir skaidrs, ka pirmajos divus gados šī sasaiste nebūs tik stipra, kā mēs to vēlētos, bet esmu pārliecināts, ka noteikti pie šī formālās sasaites stiprināšanas ir jāstrādā.

 

Lai veiksmīgas diskusijas un viedokļu apmaiņa nākotnes attīstības un izaugsmes vārdā!

 

 

Aktuālās saites
© LR Aizsardzības ministrija, 2008 Adrese: Kr.Valdemāra ielā 10/12, Rīgā, LV – 1473 E-pasts: kanceleja@mod.gov.lv