Aktualitātes|Ministrija|Par aizsardzības nozari|NATO|Eiropas Savienība|UZŅĒMĒJIEM|Saites|Kontakti
Resursi un rīki
Fotogalerija
Normatīvie akti un attīstības plānošanas dokumenti
Iepirkumi
Līgumi
Amatpersonu atalgojuma datu bāze
Vakances
Kā kļūt par karavīru
Iepirkumi RSS
Ziņas RSS
Meklēšana
Tavai drošībai
Saistītās iestādes
Jaunsardzes un informācijas centrs
Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra
Latvijas Kara muzejs
Militārās izlūkošanas un drošības dienests
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs
Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija
Aizsardzības ministrija / Aktualitātes / Ziņas / Latvija pievienojas ES Pastāvīgam strukturētās sadarbības (PESCO) ietvaram drošībā un aizsardzībā
Latvija pievienojas ES Pastāvīgam strukturētās sadarbības (PESCO) ietvaram drošībā un aizsardzībā

13. novembra kopīgajā Eiropas Savienības (ES) Ārlietu un Aizsardzības Padomē Latvijas aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs parakstīja notifikāciju par Pastāvīgās strukturētās sadarbības (Permanent Structured Cooperation, PESCO) drošībā un aizsardzībā izveidi, tādējādi apliecinot Latvijas dalību sadarbības ietvarā un kļūstot par vienu no dibinātājvalstīm.

 

PESCO ir virknes ES dalībvalstu brīvprātīga vienošanās stiprināt sadarbību Eiropas drošības un aizsardzības jautājumos. PESCO dalībvalstis apņemas veikt atbilstošas finanšu investīcijas aizsardzībā, tostarp ekipējuma iegādei, koordinēt aizsardzības plānošanu, lai novērstu spēju iztrūkumu un uzlabotu spēku pieejamību krīžu risināšanai ārpus ES. 

 

PESCO uzsākšana ir nozīmīgs solis ES dalībvalstu militāro spēju stiprināšanā. Tas papildinās NATO spējas un sekmēs ES-NATO praktisko sadarbību.

 

Militāro spēju attīstīšanu ir paredzēts ieviest dažādu projektu veidā, kas tiks izstrādāti līdz gada beigām. Latviju īpaši interesē dalība projektā, kas paredz paātrināt un uzlabot militārā personāla un transporta pārvietošanu Eiropā. Šāds projekts ļautu operatīvi reaģēt uz krīzēm, tai skaitā uz ES ārējām robežām, pārvietojot militāros spēkus, tostarp NATO spēkus.

 

Plānots, ka PESCO ieviešana stāsies spēkā pēc juridiska Padomes lēmuma pieņemšanas š.g. decembrī.

 

Atbilstoši 2016. gada 15. decembra Eiropadomes secinājumiem par Eiropas Savienības Globālās stratēģijas ieviešanu drošības un aizsardzības jomā, kā arī tam sekojošajām diskusijām, 2017. gada 22.-23. jūnija Eiropadome vienojās par nepieciešamību uzsākt visas ES dalībvalstis iekļaujošu Pastāvīgo strukturēto sadarbību.

 

Jau ziņots, ka šodien R. Bergmanis piedalās ES Ārlietu un Aizsardzības padomes sanāksmē Briselē, savukārt rīt dosies uz Luksemburgas Lielhercogisti, kur tiksies ar aizsardzības ministru Etjenu Šneideru (Étienne Schneider) un Luksemburgas Deputātu palātas prezidentu Marsu di Bartolomeo.

 

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335039
E-pasts: prese@mod.gov.lv


Aktuālās saites
© LR Aizsardzības ministrija, 2008 Adrese: Kr.Valdemāra ielā 10/12, Rīgā, LV – 1473 E-pasts: kanceleja@mod.gov.lv