Aktualitātes|Ministrija|Par aizsardzības nozari|NATO|Eiropas Savienība|UZŅĒMĒJIEM|Saites|Kontakti
Resursi un rīki
Fotogalerija
Normatīvie akti un attīstības plānošanas dokumenti
NATO iepirkumi
Tirgus izpēte
Iepirkumi
Līgumi
Amatpersonu atalgojuma datu bāze
Vakances
Kā kļūt par karavīru
Nosūtīt vēstuli
Iepirkumi RSS
Ziņas RSS
Meklēšana
Tavai drošībai
Saistītās iestādes
Jaunsardzes un informācijas centrs
Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra
Latvijas Kara muzejs
Militārās izlūkošanas un drošības dienests
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs
Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija
Aizsardzības ministrija / Aktualitātes / Ziņas / Aizsardzības nozares vadība piedalīsies Ziemassvētku kauju 101. gadadienas pasākumos
Aizsardzības nozares vadība piedalīsies Ziemassvētku kauju 101. gadadienas pasākumos

Rīt, 13. janvārī, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš piedalīsies Ziemassvētku kauju 101. gadadienai veltītajos atceres pasākumos.

 

Pasākumos piedalīsies arī Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vienību un Zemessardzes vienību komandieri, karavīri, zemessargi un jaunsargi.

 

Plkst. 12.00 brāļu kapos “Silenieki” Jelgavas novada Valgundes pagastā notiks Pirmā pasaules kara Ziemassvētku kaujās kritušo 67 karavīru pārapbedīšanas ceremonija.

 

Plkst. 13.00 Jelgavas novada Tīreļos ārvalstu atašejiem un vēstniekiem tiks prezentēta latviešu dzejnieka Aleksandra Čaka grāmata “Mūžības skartie”, kas Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros ar Aizsardzības ministrijas atbalstu izdota angļu valodā.

 

Grāmata ir augstvērtīgs pienesums starptautiskajai sabiedrībai par Latvijas lomu 1. Pasaules karā, un tā sniedz liecības par latviešu strēlnieku vēstures galvenajiem posmiem un tā laika politiskās vēstures fenomenu, skatoties caur strēlnieku prizmu. Grāmata palīdz izprast latviešu strēlnieku mantojumu un vērtības.

 

Savukārt plkst. 13.30 Babītes novada Antiņu kapsētā notiks Ziemassvētku kaujās kritušo strēlnieku piemiņas brīdis, pēc kura Ziemassvētku kauju muzejā “Mangaļi” Valgundes pagastā varēs vērot Pirmā pasaules kara kauju rekonstrukciju.

 

Plkst. 16.00 “Mangaļos” zvērestu dos 25 Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes 45. nodrošinājuma bataljona, 51. kājnieku bataljona un 52. kaujas atbalsta bataljona zemessargu kandidāti, kā arī Jelgavas novada jaunsargi, kuri pēc tam kopā ar zemessargiem, skautiem un gaidām dosies lāpu gājienā.

 

Lāpu gājiens ap plkst. 17.30 noslēgsies Ložmetējkalnā, kur notiks piemiņas brīdis, piedaloties vīru kopai “Vilki”. Ložmetējkalnā jau tradicionāli tiks iedegti atmiņu ugunskuri.

 

Ziemassvētku kaujas bija vienas no lielākajām un sīvākajām kaujām Latvijas teritorijā Pirmā pasaules kara laikā. Kaujas notika starp vācu 8. un krievu 12. armijas daļām, kuru sastāvā cīnījās astoņi latviešu strēlnieku pulki. Ģenerāļa Augusta Misiņa vadībā strēlniekiem bez artilērijas atbalsta izdevās pārraut vācu fronti Lielā Tīreļpurva rajonā un izlauzties cauri nocietinājumiem, nokļūstot līdz Ložmetējkalnam. Šajās kaujās krita daudz strēlnieku, taču vienlaikus tās cēla tautas nacionālo pašapziņu un apliecināja latviešu spēju aizstāvēt savas intereses ar militāra spēka palīdzību.

 

Ziemassvētku kaujas norisinājās no 1916. gada 23. līdz 29. decembrim pēc vecā stila jeb no 1917. gada 5. līdz 11. janvārim pēc jaunā stila.

 

Informāciju sagatavoja:
Aiva Kokoriša
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālrunis: 67335309
E-pasts: aiva.kokorisa@mod.gov.lv

Aktuālās saites
© LR Aizsardzības ministrija, 2008 Adrese: Kr.Valdemāra ielā 10/12, Rīgā, LV – 1473 E-pasts: kanceleja@mod.gov.lv