Aktualitātes|Ministrija|Par aizsardzības nozari|NATO|Eiropas Savienība|UZŅĒMĒJIEM|Saites|Kontakti
Valdības noteiktās prioritātes
Ārpolitikas prioritātes
Koncepcijas
Politikas plānošanas dokumentu datu bāze (POLSIS)
Resursi un rīki
Fotogalerija
Normatīvie akti un attīstības plānošanas dokumenti
Iepirkumi
Līgumi
Amatpersonu atalgojuma datu bāze
Vakances
Kā kļūt par karavīru
Iepirkumi RSS
Ziņas RSS
Meklēšana
Tavai drošībai
Saistītās iestādes
Jaunsardzes un informācijas centrs
Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra
Latvijas Kara muzejs
Militārās izlūkošanas un drošības dienests
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs
Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija
Aizsardzības ministrija / Par aizsardzības nozari / Politikas plānošana / Ārpolitikas prioritātes
Ārpolitikas prioritātes

Latvijas ārpolitikas pamatvirzieni ir cieši saistīti ar valsts drošības nodrošināšanu, aktīvi piedaloties Ziemeļatlantijas alianses (NATO) un Eiropas Savienības struktūru darbībā. Tie paredz turpināt ciešu un aktīvu transatlantisko dialogu un veicināt Latvijas stratēģiskās partnerības padziļināšanu ar ASV. Vienlaikus, Latvijai nozīmīga ir arī Latvijas prezidentūra ES padomē 2015.gada 1.pusgadā un partnerattiecību veidošana ar Austrumeiropas un Centrālāzijas valstīm.

Svarīgs notikums 2014.gadā būs gaidāmais NATO samits Apvienotajā Karalistē – Velsā, kurā piedalīsies alianses valstu un valdību vadītāji. Paredzams, ka Velsas samita galvenās diskusijas būs veltītas jautājumiem par misijām un operācijām (galvenokārt, uzmanību vēršot uz tālāko situācijas attīstību Afganistānā pēc 2014.gada). Būtisks jautājums ir arī par, militāro spēju attīstību un saglabāšanu samazināta finansējuma apstākļos, partnerattiecību politiku un paplašināšanās jautājumiem. Tomēr, ņemot vērā situāciju Ukrainā un faktu, ka šie notikumi ietekmē drošības situāciju ne tikai reģionā, bet arī visā pasaulē, tad samita darba kārtību lielā mērā noteiks diskusijas par turpmāko rīcību Krievijas un Ukrainas konflikta risināšanā. Kā arī par turpmāko NATO drošības un aizsardzības politikas plānošanu, ņemot vērā krīzes kontekstu.

Lai arī plānots, ka NATO misija Afganistānā noslēgsies 2014.gada beigās, turpmākajā posmā būs veicama virkne pasākumu reģionā tālākai politiskai un sociālekonomiskai stabilizācijai. Latvija kopā ar citām Starptautisko drošības atbalsta spēku (ISAF) dalībvalstīm apstiprināja atbalsta sniegšanu Afganistānas drošības spēku apmācīšanā un uzturēšanā arī pēc 2014.gada.

2013. gadā Latvija turpināja centienus palielināt NATO klātbūtni Baltijas reģionā. Šo centienu rezultātā, NATO turpina īstenot Baltijas gaisa patrulēšanas misiju, aizsargājot Baltijas valstu gaisa telpu. Ņemot vērā sarežģīto situāciju Ukrainā, Latvija arī turpmāk ir ieinteresēta panākt lielāku NATO klātbūtni reģionā.  Viena no Latvijas prioritātēm ir veicināt kolektīvās aizsardzības spēju saglabāšanu apstākļos, kad aizsardzības budžeti tiek samazināti vai arī tiek saglabāti nemainīgā līmenī. Ekonomisko problēmu iespaidā, ASV un vairākas Eiropas valstis turpina samazināt izdevumus valsts aizsardzībai, veicot vērienīgas bruņoto spēku un aizsardzības tirgus reformas, kā arī meklējot sadarbības iespējas kopīgu militāro spēju attīstībā. Tai pašā laikā vērojams, ka citu valstu tēriņi aizsardzībai pieaug. Ievērojot šo tendenci, kā arī to, ka ASV aizsardzības budžets joprojām ir ievērojami lielāks par visu Eiropas sabiedroto aizsardzības budžetu kopā, Latvijai ir pakāpeniski jāvirzās un 2% no IKP izdevumu sasniegšanu aizsardzības jomā. Šāda ir Latvijas apņemšanās saskaņā ar 2012. gada 10. maijā Saeimā pieņemto Valsts aizsardzības koncepciju.

ASV, pievēršot pastiprinātu uzmanību Āzijas un Klusā okeāna reģionam, vienlaikus ir un paliek Eiropas valstu ciešākais sabiedrotais. Tieši tādēļ kopējas mācības uzskatāmi parāda gan NATO klātbūtni reģionā gan dod iespēju stiprināt Eiropas militārās spējas. Viens no 2013.gada nozīmīgākajiem kolektīvās solidaritātes apliecinājumiem bija NATO Ātrās reaģēšanas spēku mācības Steadfast Jazz 2013, kas norisinājās Baltijas valstīs un Polijā no 2013.gadā. Mācību mērķis bija demonstrēt NATO spējas un gatavību risināt visa veida krīzes.  Šīs mācības apmēra ziņā bija plašākās NATO mācības, kādas ir notikušas kopš 2006.gada. Latvija turpinās atbalstīt ES civilo un militāro spēju attīstību, kas sniegtu Eiropas valstīm nepieciešamos krīžu vadības resursus. Latvija piedalīsies ES militārajā jūras operācijā EUNAVFOR Atalanta, ES apmācības misijā Mali EUTM Mali, kā arī plāno sniegt ieguldījumu ES militārajā misijā Centrālāfrikas republikā. Vienlaikus Latvija strādās, lai ES novērošanas misija Gruzijā uz Dienvidosetijas un Abhāzijas administratīvajām robežām būtu adekvāti nodrošināta.

Balstoties uz Saeimas un Ministru kabineta lēmumiem, Latvija turpinās dalību NATO ISAF operācijā Afganistānā Baltijas un Ziemeļvalstu Pārejas atbalsta vienībā, apmācot un konsultējot Afganistānas armiju, lai pakāpeniski nodotu tai atbildību par drošību valstī.

 

Aktuālās saites
© LR Aizsardzības ministrija, 2008 Adrese: Kr.Valdemāra ielā 10/12, Rīgā, LV – 1473 E-pasts: kanceleja@mod.gov.lv