Paraksta nodomu vēstuli par helikopteru UH-60M “Black Hawk” iegādi

Starptautiskā sadarbība
Dienesta gaita
Aizsardzības politika
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Otrdien, 2.oktobrī Nacionālo bruņoto spēku aviācijas bāzē Lielvārdē aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un ASV vēstniece Latvijā Nensija Baikofa Petita (Nancy Bikoff Pettit) parakstīs nodomu vēstuli starp Latvijas Aizsardzības ministriju un ASV vēstniecību Latvijā par četru helikopteru UH-60M “Black Hawk” iegādi. 

Nodomu vēstules par helikopteru UH-60M “Black Hawk” iegādi parakstīšanas ceremonijā piedalīsies Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un citas aizsardzības nozares amatpersonas.

Nodomu vēstule paredz, ka ASV puse sniegs atbalstu un zināšanas helikopteru UH-60M “Black Hawk” ieviešanā Latvijas bruņotajos spēkos. Jau ziņots, ka Latvijā kopš 2014.gada ASV operācijas “Atlantic Resolve” ietvaros uzturas ASV karavīri ar helikopteriem “Black Hawk”, kas arī būtu gatavi sniegt atbalstu Nacionālo bruņoto spēku apmācībā. Šā gada 11. septembrī Ministru kabineta sēdē Latvijas valdība atbalstīja četru helikopteru UH-60M “Black Hawk” iegādi aptuveni 175 miljonu eiro vērtībā Ārvalstu militārās finansējuma programmas ietvaros, slēdzot starpvaldību līgumu ar ASV. ASV līdzfinansējums veido 15,5 miljonus ASV dolāru. 

Plānots, ka starpvaldību līgums ar ASV ietvers helikopteru un nepieciešamā aprīkojuma iegādi, personāla apmācību, rezerves daļu iegādi, tehnisko dokumentāciju, atbalstu sistēmas ieviešanā, kā arī lidotspējas un ekspluatācijas procedūru ieviešanu atbilstoši ASV standartiem. Pirmo helikopteru UH-60M “Black Hawk” Nacionālie bruņotie spēki varētu saņemt 2021. gadā.

Lai nodrošinātu vidējās klases helikopteru nomaiņai ilgtermiņā nepieciešamos finanšu resursus un uzsāktu to iegādi, Ministru kabinets lēma par papildu finansējuma iestrādāšanu Aizsardzības ministrijas ilgtermiņa saistībās 2023. un 2024. gadam aptuveni 80 miljonu eiro apmērā, nepārsniedzot 2% no iekšzemes kopprodukta.

UH-60M “Black Hawk” ir Nacionālo bruņoto spēku prasībām atbilstošākie helikopteri gan militāro, gan civilo uzdevumu izpildei. UH-60M “Black Hawk” galvenā priekšrocība ir tā uzbūve un dzīvotspēja, jo helikopteri “Black Hawk” ir radīti primāri izmantošanai militārām vajadzībām krīzes situācijās ar daudzfunkcionālu aprīkojumu, kas spēj veikt kaujas uzdevumus, meklēšanu un glābšanu, medicīnisko evakuāciju, transportēšanu, ugunsdzēsības darbus un avārijas seku likvidēšanu. Tiem piemīt augsta manevrētspēja, ballistiskā un triecienizturība, kā arī atvieglota uzturēšana. Helikopteri UH-60M “Black Hawk” būs sagatavoti, lai uz tiem varētu uzstādīt arī ieroču sistēmas.

UH-60M modelis, kas ir trešais lidaparāta atjauninājums, ASV bruņotajos spēkos ieviests pirms 11 gadiem, un šobrīd ASV bruņotie spēki pakāpeniski pilnībā pāriet uz šī modeļa izmantošanu. UH-60M modelim, salīdzinot ar iepriekšējo helikoptera modifikāciju UH-60L, ir jaudīgāks dzinējs, uzlabotas sēdvietas un pilnveidotas helikoptera izdzīvošanas spējas, veikta pilnīga kabīnes digitalizācija, kā arī atvieglota lidojuma plānošana un izpilde. Tāpat UH-60M modelim ir jaunas, no kompozītmateriāla veidotas rotora lāpstiņas, kā arī integrēta vadības sistēma, kas ļauj sekot līdzi helikoptera stāvoklim.

UH-60M “Black Hawk” helikopteru ieviešana Nacionālo spēku bruņojumā ļaus turpināt ciešo sadarbību gan ar ASV bruņotajiem spēkiem, gan Mičiganas Nacionālo gvardi helikopteru pilotu un tehniķu apmācības un kopīgu taktisko mācību organizēšanā tālākas uzturēšanas nodrošināšanai.
Šogad aprit 25 gadi kopš Latvija un Mičiganas Nacionālā gvarde iesaistījās partnerattiecību programmā. Mičiganas Nacionālā gvarde ir sniegusi būtiskus ieguldījumus Gaisa spēku aviācijas bāzes attīstībā, palīdzot attīstīt un testēt lidlauka spējas gaisa kuģu uzņemšanā, kā arī apmācot speciālistus. Savukārt nozīmīgākā Latvijas un ASV sadarbība militāri-tehniskās palīdzības un apgādes jomā notiek Ārvalstu militārā finansējuma programmas ietvaros, kurā 2018. gadā dažādiem projektiem paredzēti vairāk nekā 56 miljoni ASV dolāru.

Plašsaziņas līdzekļu pārstāvju ievērībai!

Aicinām apmeklēt svinīgo nodomu vēstules par helikopteru UH-60M “Black Hawk” iegādi parakstīšanas ceremoniju, ierodoties Nacionālo bruņoto spēku aviācijas bāzē Lielvārdē 2.oktobrī līdz plkst. 13:40. 

Dalību pasākumā lūdzam pieteikt līdz 1.oktobra plkst.15:00, rakstot uz e-pastu mairita.senkevicina@mod.gov.lv

Pieteikumā nepieciešams norādīt pārstāvēto plašsaziņas līdzekli, vārdu, uzvārdu, personas kodu, automašīnas marku un reģistrācijas numuru.
Ierodoties uz pasākumu līdzi ņemt personu apliecinošu dokumentu – pasi vai ID karti.

Informējam, ka Jūsu dati tiks apstrādāti tikai konkrētā pasākuma vajadzībām. Datu uzglabāšanas laiks – līdz pasākuma beigām 2. oktobrī.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Majore Mairita Senkevicina
Tālrunis: 67335067
E-pasts: mairita.senkevicina@mod.gov.lv