Pabriks piedalīsies Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas stēlu atklāšanā Liepājā

07/23/2019 - 00:00
Latvijā
Pasākumi
Information prepared by
Preses nodaļa

Rīt, 24. jūlijā, plkst. 14.00 aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris pulkvedis Andris Rieksts piedalīsies Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem veltītu stēlu jeb piemiņas zīmju atklāšanā Lāčplēša dārzā, Atmodas bulvārī, Liepājā. 

“Svinot Latvijas armijas simtgadi, mums ir svarīgi apzināt savas tautas varoņus un vietas visā Latvijā, kurās viņi ir cīnījušies par mūsu valsts neatkarību, mūsu nācijas un ikkatra pilsoņa brīvību. Liepājā uzstādītās stēlas liecinās par Latvijas karavīru drosmi, iestājoties par šīm vērtībām. Aicinu visas Latvijas pašvaldības un iedzīvotājus apzināt, atcerēties un godināt mūsu varoņus un viņu paveikto Latvijas labā!” uzsver A. Pabriks.

Godinot Latvijas karavīrus, kuri 1919. gadā aizstāvēja Liepāju un atbalstīja Latvijas valdības darbību pilsētā, Lāčplēša dārzā Liepājā tiks atklātas sešas Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņai veltītas stēlas, uz kurām iegravēti 50 ordeņa kavalieru vārdi.

Liepājā šobrīd pavisam apzināti vairāk nekā 140 Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, kuri saistīti ar Liepāju un, kuri ir piedalījušies Latvijas valsts neatkarības atgūšanā ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu teritorijās. 

Atklājot piemiņas stēlas Lāčplēša dārzā, Liepāja piebiedrojusies vēl 36 Latvijas pašvaldībām, kuras atsaukušās Aizsardzības ministrijas un Jaunsardzes un informācijas centra aicinājumam piedalīties projektā “Atceries Lāčplēšus”, apzinot savas pilsētas vai novada varoņus un iegravējot viņu vārdus piemiņas stēlās. 

Projekta “Atceries Lāčplēšus” ietvaros līdz šim uzstādītas 78 stēlas 37 Latvijas pašvaldībās, kurās apzināti Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri. Uzstādot stēlas, ir radītas jaunas piemiņas vietas, kurās pulcēties Lāčplēša dienā un citos nozīmīgos brīžos, godinot Latvijas brīvības cīnītāju piemiņu. 

Stēlu dizains veidots vienotā stilistikā ar Rīgas Brāļu kapiem, un to materiālam izvēlēts tāds pats granīts kā Brīvības piemineklim, lai veidotu sasaisti ar Latvijas Neatkarības karā kritušo piemiņu un Latvijas valstiskuma, latviešu tautas vienotības, neatkarības un brīvības simboliem. 

Latvijas valsts apbalvojums Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi “Par Latviju” tika dibināts 1919. gada 11. novembrī, un to piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Neatkarības karā vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi. 

Jau ziņots, ka 7. janvārī Liepājā tika atklāti Latvijas Neatkarības kara un Latvijas armijas 100. gadadienas pasākumi, kas norisināsies šogad un 2020. gadā.

Pasākumi notiks hronoloģiski atbilstoši vēstures notikumiem visā Latvijā, atspoguļojot to vēsturisko virzību Latvijas teritorijā un izšķirošās cīņas.

1918. gada 18. novembrī svinīgā Tautas padomes sēdē tika pasludināta Latvijas neatkarība. Tomēr idejai par neatkarīgu un demokrātisku Latvijas Republiku bija gan ārēji, gan iekšēji ienaidnieki. Tāpēc gatavība veidot savu valsti Latvijas tautai bija jāpierāda un jāizcīna uzvara Latvijas Neatkarības karā, savu valsti aizstāvot ar ieročiem rokās.

Latvijas armija tika izveidota 1919. gada 10. jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi. Dažus mēnešus vēlāk, 1919.gada 11.novembrī, šī jaunizveidotā armija atbrīvoja Rīgu no Bermontiešu karaspēka.

1919. gadā pēc Cēsu kaujām, kad Ziemeļlatvijas brigāde kopā ar igauņiem pilnībā sakāva vācbaltiešu landesvēru un vācu Dzelzsdivīziju, 3. jūlijā tika noslēgts Strazdumuižas pamiers un 6. jūlijā Ziemeļlatvijas brigāde ienāca Rīgā, kur viņus sagaidīja Dienvidnieki. 1919. gada 10. jūlijā Pagaidu valdība oficiāli iecēla amatā pirmo armijas virspavēlnieku ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, kurš nākamajā dienā izdeva pavēli Latvijas armijai Nr.1. 

Atceroties šos nozīmīgos vēsturiskos notikumus, Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki vēlas īpaši godināt to dienu piemiņu un atzīmēt Latvijas armijas un Latvijas Neatkarības kara simtgadi, organizējot plašus pasākumus visā Latvijas teritorijā, hronoloģiski virzoties no pirmajām kaujām Kurzemē līdz Latgales atbrīvošanas kaujām.

Plašāka informācija par Latvijas Neatkarības karu un Latvijas armijas 100. gadadienu pieejama Nacionālo bruņoto spēku tīmekļvietnes sadaļā “Latvijas armijai 100”: www.mil.lv/lv/latvijas-neatkaribas-kars. 

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045 
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv