Pabriks piedalīsies ES aizsardzības ministru neformālajā sanāksmē Brestā

01/11/2022 - 15:29
Aizsardzības politika
Starptautiskās operācijas
Starptautiskā sadarbība
Information prepared by
Preses nodaļa

12. un 13. janvārī aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalīsies Eiropas Savienības aizsardzības ministru sanāksmē Brestā, Francijā, lai pārrunātu aktuālos aizsardzības un drošības politikas jautājumus.

Aizsardzības ministri sanāksmē apspriedīs operacionālos un stratēģiskos izaicinājumus, kas saistīti ar privātajām militārajām kompānijām, īpaši “Vāgnera grupu”, kas kalpo kā papildus Krievijas ietekmes instruments. Tāpat plānots apspriest arī citus Eiropas Savienības izaicinājumus jaunās operacionālajās jomās, piemēram, kosmosā.

Sanāksmes darba kārtībā paredzēta diskusija par jauno Eiropas Savienības Stratēģisko kompasu un tajā ietvertajām ambīcijām, par ko aizsardzības ministriem būs kopīga tikšanās ar ārlietu ministriem. Plānots, ka par šo dokumentu ir jāvienojas līdz šī gada martam.

Ņemot vērā saspringto drošības situāciju Eiropā, ko radījusi Krievijas agresīvā rīcība pie Ukrainas robežām un tās izvirzītie ultimāti, arī šis jautājums tiks pārrunāts aizsardzības ministru starpā.

Vizītes ietvaros Brestā A. Pabrikam arī ir ieplānotas vairākas divpusējās un daudzpusējās tikšanās – ar Zviedrijas aizsardzības ministru Pēteru Hultkvistu (Peter Hultqvist), Francijas aizsardzības ministri Floransu Parlī (Florence Parly), kā arī pārējām B9 jeb Bukarestes devītnieka formāta valstīm, kurā piedalās Latvija, Lietuva, Igaunija, Bulgārija, Čehija, Polija, Rumānija, Slovākija un Ungārija, lai uzturētu regulāru dialogu dažādos līmeņos par drošības politikas jautājumiem. Tāpat paredzēta kopīga tikšanās ar Dānijas aizsardzības ministri Trīni Bramsenu (Trine Bramsen) un Igaunijas aizsardzības ministru Kalli Lānetu (Kalle Laanet), lai galvenokārt pārrunātu aktuālos Eiropas drošības jautājumus saistībā ar Krievijas radīto saspīlējumu.

Eiropas Savienības aizsardzības ministru tikšanās notiek četras reizes gadā – divas formālā un divas neformālā līmenī. Neformālās sanāksmes rīko Eiropas Savienības Padomē prezidējošā valsts, kas 2022. gada pirmajā pusgadā ir Francija. Līdz ar to šī būs pirmā Francijas prezidentūras rīkotā šāda formāta sanāksme.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Gunta Krevica
Tālrunis: 67335067
E-pasts: Gunta.Krevica@mod.gov.lv