Latvijas pilsoņus aicina pieteikties valsts aizsardzības dienestā

04/07/2023 - 09:37
Latvijā
Aizsardzības politika
Information prepared by
Preses nodaļa

Līdz ar Valsts aizsardzības dienesta likuma pieņemšanu Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem ir aicināti brīvprātīgi pieteikties valsts aizsardzības dienesta pirmajam iesaukumam, kura pirmais apmācību kurss sāksies 1. jūlijā. 

Brīvprātīgā pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta pirmajam iesaukumam plānota līdz 15.maijam. Lai uzzinātu vairāk par pieteikšanos, kandidāti aicināti zvanīt uz tālruni 67072793 vai rakstīt uz e-pastu vad@klustikaravirs.lv.

Valsts aizsardzības dienesta laiks ir atkarīgs no dienesta veida. Dienesta gaita Nacionālo bruņoto spēku vienībās ilgs 11 mēnešus. Dienests ietvers gan 3 mēnešu ilgu kareivja pamatapmācības kursu, gan 3 mēnešu ilgu militārās specialitātes kursu, kā arī pašu dienestu kādā no Nacionālo bruņoto spēku vienībām – lielākoties Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē.

Tāpat valsts aizsardzības dienesta dalībnieks var izvēlēties arī dienestu Zemessardzes vienībā. Tādā gadījumā ir jānoslēdz līgums ar Zemessardzi uz vismaz 5 gadiem, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā 7 kolektīvās apmācības dienas katru gadu. Valsts aizsardzības dienesta karavīriem, kuri dienestu pildīs Zemessardzē vai apgūs augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka kursu, kompensācijas apmēru aprēķinās proporcionāli par dienām, kurās tiks pildīts dienests. 

Aizsardzības ministrija plānojusi, ka valsts aizsardzības dienesta karavīram, kurš dienesta izpildei pieteicies brīvprātīgi, dienesta laikā tiks izmaksāta ikmēneša kompensācija ikdienas izdevumiem 600 eiro apmērā. Savukārt, pēc dienesta beigām plānots izmaksāt atvaļināšanās kompensāciju 1100 eiro apmērā*.

Jau ziņots, ka 5. aprīlī Saeima trešajā – galīgajā – lasījumā pieņēma Valsts aizsardzības dienesta likumu, nosakot, ka Latvijā tiek ieviests valsts aizsardzības dienests. 

Valsts aizsardzības dienesta likums nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim – vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsones – sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Pirmais iesaukums dienestu uzsāks šī gada 1. jūlijā uz brīvprātības pamata, bet no 2024. gada 1. janvāra dienests tiek noteikts kā obligāts. Jāatzīmē, ka arī otrajā iesaukumā sākotnēji Latvijas pilsoņi tiks aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču, nepieciešamības gadījumā, trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks, nosūtot lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā uz elektronisko adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi, vai izsniegs personīgi.

*Par ikmēneša un atvaļināšanās kompensācijas apmēru gala lēmumu pieņems Ministru kabinets.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335393
E-pasts: prese@mod.gov.lv