Valdība apstiprina valsts aizsardzības dienesta iesaukšanas kontroles komisijas izveidi

07/04/2023 - 14:49
Latvijā
Dienesta gaita
Information prepared by
Preses nodaļa

Otrdien, 4 jūlijā, Ministru kabinets apstiprināja Aizsardzības ministrijas sagatavotos normatīvos aktus, nosakot valsts aizsardzības dienesta iesaukšanas kontroles komisijas sastāvu. Tāpat ir noteikta kārtība, kādā kontroles komisija kontrolē un pārskata Aizsardzības ministrijas pieņemtos lēmumus, izskata personu sūdzības par šiem lēmumiem, kā arī lemj par iesaukšanu valsts aizsardzības civilajā dienestā.

Valsts aizsardzības dienesta iesaukšanas kontroles komisija sastāvēs no kontroles komisijas priekšsēdētāja – Aizsardzības ministrijas pārstāvja – un kontroles komisijas locekļiem – Nacionālo bruņoto spēku kapelānu dienesta pārstāvja, Nacionālo bruņoto spēku psihologu dienesta pārstāvja, Tiesībsarga pārstāvja, Reliģijas lietu konsultatīvās padomes pārstāvja, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvja, Veselības ministrijas pārstāvja, kā arī Latvijas Studentu apvienības pārstāvja.

Katrs institūcijas pārstāvis kontroles komisijā darbosies atbilstoši savai un pārstāvētās institūcijas kompetencei, piemēram, sniedzot vērtējumu par iesaucamā piemērotību valsts aizsardzības civilā dienesta izpildei konkrētajā iestādē vai sekojot līdzi iesaucamo tiesību un tiesisko interešu ievērošanai.

Jau ziņots, ka 1. jūlijā dienestu uzsāka valsts aizsardzības dienesta pirmā iesaukuma karavīri – kopumā 251 Latvijas pilsonis. Savukārt līdz 15. jūlijam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 27 gadiem ir aicināti pieteikties brīvprātīgi valsts aizsardzības dienestam rekrutēšanas platformā www.klustikaravirs.lv.

Ja šajā termiņā vēlamais cilvēku skaits – 120 personas – 11 mēnešu ilgajam dienestam Nacionālajos bruņotajos spēkos netiks sasniegts, iztrūkstošo noteiks ar atlasi pēc nejaušības principa, kas tiek plānota 2023. gada 10. augustā. 

Viens no trim valsts aizsardzības dienesta veidiem ir 11 mēnešu ilgs dienests Nacionālajos bruņotajos spēku vienībā, kas tiks īstenots trīs dienesta vietās: Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības divizionā Lielvārdē un Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Stāmerienā, Gulbenes novadā. Lai nokļūtu sev vēlamajā dienesta vietā, iesaucamais ir aicināts dienestam pieteikties brīvprātīgi, anketā norādot vēlamo dienesta vietu.

Šāds iesaucamo skaits 2024. gadam noteikts, lai nodrošinātu kvalitatīvu valsts aizsardzības dienesta apmācību procesu. Jāņem vērā, ka valsts aizsardzības dienesta pirmais iesaukums noslēgsies 2024. gada jūnijā.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Daniela Reihenbaha
Tālrunis: 67335093
E-pasts: Daniela.Reihenbaha@mod.gov.lv