Precizēts Gaiziņkalna augstums

11/23/2016 - 00:00
Latvijā
Information prepared by
Preses nodaļa

Novembrī Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras ģeodēzisti un kartogrāfi veikuši Latvijas augstākās virsotnes Gaiziņkalna augstuma mērīšanu un aprēķināšanu. Tā liecina, ka vieta, kur bija atradies pirms pieciem gadiem uzspridzinātais skatu tornis, ir 311.94 m virs jūras līmeņa.

 

Tagadējie virsotnes mērījumi un aprēķini veikti Latvijas augstumu sistēmā, kas atbilst 2000. gadā pieņemtajai Eiropas Vertikālās atskaites sistēmas (EVRS) definīcijai. Par EVRS sākumpunktu noteikts Amsterdamas pālis, kurš tiek atbilstoši uzturēts un ģeodēziski kontrolēts.

 

Iepriekš Gaiziņa augstums, atbilstoši vēl PSRS noteiktajai Baltijas augstuma sistēmai (BAS-77), bija 311.495 m. BAS-77 sākumpunkts atrodas Kronštatē – uz salas Somu jūras līcī netālu no Sanktpēterburgas.

 

Augstuma sistēmas maiņu veica Aizsardzības ministrija un Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra, nodrošinot visus tehniskos sagatavošanās darbus un likumdošanas izmaiņas.

 

Baltijas augstākā virsotne joprojām ir 318 m virs jūras līmeņa esošais Lielais Munameģis Dienvidigaunijā.

 

Papildu informācijai: Vilnis Meliņš, LĢIA sabiedrisko attiecību speciālists, tālrunis: 28624988, e-pasts: vilnis.melins@lgia.gov.lv

 

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335224
E-pasts: prese@mod.gov.lv