Aizsardzības ministrs tiksies ar Eiropas galveno “Breksita” sarunvedēju Mišelu Barnjē

07/16/2019
Aizsardzības politika
Starptautiskā sadarbība
Information prepared by
Preses nodaļa

Rīt, 18. jūlijā, aizsardzības ministrs Artis Pabriks tiksies ar Eiropas Komisijas “Breksita” sarunu vadītāju Mišelu Barnjē (Michel Barnier), lai pārrunātu “Breksita” ietekmi uz ES un Apvienotās Karalistes sadarbību aizsardzības jomā, kā arī nākotnes sadarbību.

Vizītes laikā M.Barnjē tiksies arī ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu, Saeimas priekšsēdētājas biedri Dagmāru Beitneri-Le Gallu, Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja vietnieku Gati Eglīti, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvjiem, kā arī dažādu nevalstisko organizāciju ekspertiem.

Apvienotās Karalistes līdzšinējās premjerministres Terēzas Mejas un ES pērn panāktā vienošanās, ko Apvienotās Karalistes parlaments trīs reizes noraidījis, paredz, ka izstājoties, Apvienotajai Karalistei ir jāmaksā 39 miljardi sterliņu mārciņu (44 miljardi eiro).

Ar šo summu tiktu nosegtas Apvienotās Karalistes saistības ES budžetā pārejas periodā līdz 2020.gada beigām. Taču pēc vienošanās noraidīšanas Apvienotās Karalistes parlamentā, īpaši ņemot vērā Apvienotās Karalistes un Īrijas robežas jautājumu, abas puses vienojās pagarināt izstāšanos līdz šī gada 31. oktobrim.

T.Meja ir iesniegusi atlūgumu, jo nav spējusi īstenot vienošanos par valsts izstāšanos no ES. No 13. jūnija notika balsojumi konservatīvo partijas frakcijā vairākās kārtās par kandidātiem. Savukārt 22. jūlijā notiks konservatīvo partijas balsojums par visvairāk balsu guvušajiem kandidātiem – Borisu Džonsonu un Džeremiju Hantu.

B.Džonsons uzstāj, ka Apvienotajai Karalistei jāizstājas no ES 31. oktobrī, pat gadījumā, ja neizdosies panākt vienošanos ar ES. Savukārt Dž.Hants paudis gatavību vēlreiz lūgt izstāšanās termiņa pagarinājumu, ja tas būs nepieciešams.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākais referents
Roberts Skraučs
Tālrunis: 67335393, 25617037
E-pasts: roberts.skraucs@mod.gov.lv