Latvija un Igaunija iegādājas jaunākos “Carl Gustaf” prettanku ieročus

05/19/2020
Aizsardzības politika
Dienesta gaita
NATO
Information prepared by
Preses nodaļa

Nacionālie bruņotie spēki kopā ar Igaunijas bruņotajiem spēkiem iesnieguši pasūtījumu Zviedrijas uzņēmumam “Saab Dynamics AB” par jaunu prettanku granātšāvēju “Carl Gustaf M4” piegādi.

“Jauno “Carl Gustaf” prettanku ieroču pasūtījums ir turpinājums jau pirms vairākiem gadiem iedibinātajai sadarbībai ar Skandināvijas partneriem. Šie ieroči atbilst Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām, ir nodrošinājuši sekmīgu uzdevumu izpildi mācībās, kā arī paplašina mūsu ekipējuma savietojamību ar ģeogrāfiski tuvāko sabiedroto valstu arsenālu. Tādēļ lēmums modernizēt jau esošo ieroču klāstu ir likumsakarīgs,” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Plānots, ka par aptuveni 1,3 miljoniem eiro pasūtītie ieroči Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem tiks piegādāti līdz 2022. gadam. Jaunie granātšāvēji tiks lietoti paralēli “M2” modifikācijas ieročiem, kas iepriekš tika saņemti no Zviedrijas un Norvēģijas.

Pasūtījums ir veikts, balstoties uz kopīgo līgumu starp Zviedrijas Aizsardzības materiāltehnisko administrāciju, Igaunijas Aizsardzības investīciju centru un “Saab Dynamics AB”, kas tika parakstīts 2018.gadā.

“Carl Gustaf M4” granātšāvēji ir gandrīz uz pusi vieglāki, kā arī ir par 130 milimetriem īsāki nekā pašlaik Nacionālo bruņoto spēku rīcībā esošie “M2” modifikācijas ieroči. Šie uzlabojumi veicina kājnieku spējas izpildīt nepieciešamos kaujas manevrus, kā arī sniedz iespēju pārnēsāt vairāk munīcijas. Tāpat jaunākajā “Carl Gustaf” modifikācijā integrēti elektronikas elementi, kas ļauj šiem ieročiem pievienot viedākus tēmēkļus, kā arī programmēt munīciju, sniedzot efektīvāku uzdevumu izpildi kaujas laukā. Granātmetēja plašais munīcijas klāsts ļauj iznīcināt bruņutehniku, nocietinājumus un dzīvos mērķus, kā arī nodrošināt dūmu aizsegu vai apgaismojumu kaujas laukā.

“Carl Gustaf” granātšāvējus izmanto vairākas NATO dalībvalstis, tostarp ASV. Šos ieročus jaunākajā modifikācijā līdz šim ir pasūtījušas 13 valstis.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākais referents
Roberts Skraučs
Tālrunis: 67335393
E-pasts: roberts.skraucs@mod.gov.lv