NATO vienojas par karaspēka izvešanu no Afganistānas

04/14/2021 - 20:24
Starptautiskās operācijas
Information prepared by
Preses nodaļa

Šodien, 14. aprīlī, aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalījās NATO aizsardzības un ārlietu ministru tiešsaistes sanāksmē, kurā sabiedrotie pieņēma lēmumu par karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz šī gada 11. septembrim. 

Saskaņā ar alianses lēmumu Latvija vienlaikus ar sabiedrotajiem pārtrauks dalību NATO apmācības operācijā „Resolute Support”, kuras ietvaros Latvijas karavīri līdz šim apmācīja un sniedza atbalstu Afganistānas armijai.

“Piedaloties operācijā „Resolute Support”, Latvija ir apliecinājusi vienotību ar sabiedrotajiem starptautiskās drošības stiprināšanā, kas ir konkrēts ieguldījums arī Latvijas aizsardzībā. Līdz šim vairākkārt esam apliecinājuši gatavību noslēgt dalību operācijā Afganistānā tikai kopā ar pārējām NATO dalībvalstīm, rodot atbilstošus apstākļus un priekšnosacījumus NATO spēku atvilkšanai,” uzsver A. Pabriks. 

Kā norāda aizsardzības ministrs, šobrīd visbūtiskākais ir saglabāt alianses vienotību un kopīgi pieņemt lēmumu par tālākiem NATO soļiem pēc 20 gadu militārās klātbūtnes Afganistānā, kā arī atbalstīt diplomātiskos centienus, lai panāktu ilgtspējīgas vienošanās noslēgšanu starp Afganistānas valdību un grupējumu “Taliban”. 

Latvijas karavīri NATO apmācības operācijā “Resolute Support” līdz šim ieņēma padomdevēju un dažāda līmeņa štābu virsnieku un instruktoru amatus, un bija izvietoti Marmalas bāzē Mazarišarīfā, Kabulā un Bagramā.

Lēmums par Starptautisko drošības atbalsta spēku Afganistānā (ISAF) izveidi tika pieņemts Bonnas konferencē 2001. gada decembrī pēc Taleban režīma gāšanas, un 2003. gada 11. augustā NATO uzņēmās šo spēku vadīšanu. 2013. gada vidū NATO vadītie Starptautiskie drošības atbalsta spēki atbildību par drošību visā valstī nodeva Afganistānas nacionālajiem drošības spēkiem, un 2015. gada 1. janvārī NATO uzsāka apmācības operāciju “Resolute Support”. 

Šī gada 11. septembris, kas ir termiņš sabiedroto karaspēka izvešanai, ir simbolisks datums, kurā aprit 20 gadi kopš teroraktiem ASV. 

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente 
Vita Briže 
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv