Latvijas simtgadei veltītie pasākumi 2017

Izstāde “1417 vēstures mirkļi valstiskuma veidošanas ceļā 1917-1921”

12.marts

Ārtelpā pie kara muzeja 12.martā tika atklāta ekspozīcija - ikdienas notikumu hronika par laika posmu no 1917.gada 12.marta līdz 1917.gada 31.maijam. Šajā laikā notika Krievijas februāra revolūcija, ar kuru sākās publiski aicinājumi Latvijā īstenot politisku autonomiju. Ekspozīcija ir pirmais posms izstādei “1417 vēstures mirkļi valstiskuma veidošanas ceļā 1917-1921”, kas veidota kā hronika, kas mainīsies un nākamos piecus gadus vadīs apmeklētāju cauri vēsturiskajām norisēm pirms simts gadiem. Izstāde atklāj kā šajā laika posmā mainījās domas un uzskati līdz tie izauga līdz pārliecībai, ka latvieši spēj izveidot un uzcelt savu valsti.

Izstāde

Vairāk par izstādi uzzināsiet Latvijas Kara muzeja mājas lapā: http://www.karamuzejs.lv/Aktualitates/aktualitatesSaraksts/jaunumi5.aspx

 

Konference “Demokrātiskie procesi Austrumu un Centrālajā Eiropā 1917.gadā”

27.-28.aprīlis

Starptautiska konference “Demokrātiskie procesi Austrumu un Centrālajā Eiropā 1917.gadā” notika Latvijas Kara muzejā (LKM). Akadēmisko konferenci LKM rīkoja sadarbībā ar Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāti un Latvijas Vēstures institūtu. Pasākums pulcēja dažādu valstu vēsturniekus ar mērķi apzināt izpētīto un pētāmo materiālu par šo izšķirīgo laika posmu. Tika skaidroti gan Eiropas un pasaules, gan reģionālie militārie, sociālie un kultūras procesi, kas radīja kontekstu un priekšnosacījumus Austrumu un Centrālās Eiropas valstu, arī Latvijas, izveidošanai un tālākajai attīstībai.

Konference

Vairāk par konferenci uzzināsiet šeit: http://www.karamuzejs.lv/Aktualitates/kalendars/20170427_1/sub.aspx

Militārā parāde un simtgades ozolu stādīšana Liepājā

4.maijs

Uzsākot akciju “Apskauj Latviju”, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis kopā ar valsts prezidentu Raimondu Vējoni Brīvības svētku rītā iestādīja pirmo Latvijas simtgades ozolu Nīcā. Pēc tam amatpersonas devās uz dievkalpojumu Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē, pēc kura tika iestādīts otrs ozols Jāņa Čakstes laukumā, Liepājā. Dienas turpinājumā norisinājās militārā parāde, kurā piedalījās karavīri, zemessargi, robežsargi, policisti, ugunsdzēsēji glābēji un jaunsargi. Akcija „Apskauj Latviju” vērsta uz Latvijas tautas vienotības un piederības sajūtas stiprināšanu. Iestādot ozolus Latvijas robežpilsētās, pagastos vai pierobežas teritorijās, tiek veidota simboliska garīguma sardze. Akcijas laikā pie robežas tika iestādīti 100 Latvijas simtgadei veltīti ozoli pie Latvijas robežas esošo 43 pašvaldību teritorijās. Ozoliem pievienota īpaša norāde, kas apliecina, ka tas ir Latvijas simtgades ozols.

4maijs

Vairāk par akciju “Apskauj Latviju” lasiet šeit: http://lv100.lv/programma/kalendars/latvijas-valsts-simtgades-svinibu-a…

Latgales kongresa simtgade

4.-7.maijs

1917.gada 9. un 10.maijā (pēc vecā stila 26.-27.aprīlī) Rēzeknē notika Pirmais Latgales kongress, kurā tika pieņemts lēmums par Latgales atdalīšanos no Vitebskas guberņas un apvienošanos ar pārējiem Latvijas novadiem. Šis lēmums bija izšķirošs turpmākajiem notikumiem, kad 1918.gada 18.novembrī tika proklamēta Latvijas Republika. Par godu Latgales kongresa simtgadei notika dažādi pasākumi, kuros aktīvi iesaistījās Zemessardze: dievkalpojums, gājiens, vēsturiskie lasījumi un Baltā galdauta svētki Rēzeknes pilsētas ielās.

Kongress

Vairāk par Latgales kongresa simtgadei veltītajiem pasākumiem atradīsiet šeit: http://lv100.lv/programma/kalendars/latgales-kongresa-simtgadei-veltiti…

 

Militārās mūzikas festivāls “Daugavpils 2017”

8.-11.jūnijs

Nacionālo bruņoto spēku orķestris piedalījās starptautiskajā militārās mūzikas festivālā “Daugavpils 2017”, kurā tika pārstāvēta arī Horvātija, Nīderlande, Polija, Igaunija un Ukraina. Pasākumu rīkoja Daugavpils pilsētas dome sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, lai izceltu militārās mūzikas unikālo pienesumu katras tautas kultūrai. Festivāla plašajā koncertu klāstā varēja baudīt orķestru defilē programmas, kurās iekļauts labākais no šo orķestru repertuāra arī horeogrāfijas un nacionālās mūzikas ziņā.

Festivāls

Plašāka informācija par festivālu atrodama šeit: https://www.daugavpils.lv/lv/71/read/15604

 

Karavīru atdusas vietu sakopšana

Oktobris - Novembris

Nacionālie bruņotie spēki un jaunsargi kopā ar pilsētu un novadu pārstāvjiem un izglītības iestāžu audzēkņiem sakops karavīru piemiņas vietas, pieminēs brīvības cīņās kritušos karavīrus, kā arī godinās Lāčplēša kara ordeņa kavalierus. Jaunsargu pašpārvalde ir apkopojusi informāciju par pēdējo 99 gadu Latvijas kara un aizsardzības ministru atdusas vietām.

Sakopšana

Dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes”

18.novembris

Askolda Saulīša dokumentālā pilnmetrāžas filma “Astoņas zvaigznes” ir par latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtāko un traģiskāko parādību – latviešu strēlniekiem. Filma ir veltīta strēlnieku simtgadei un Nacionālo bruņoto spēku izaugsmei. Tā stāstīs par latviešu strēlnieku brīvprātīgajiem bataljoniem, to izveidošanos un cīņām Pirmā pasaules kara laikā, latviešu strēlniekiem Krievijas pilsoņu karā, par Latvijas valsts veidošanos un Latgales atbrīvošanas cīņām. Filmas pirmizrāde plānota šī gada 18.novembrī kinoteātrī “Splendid Palace”. Pēc tam plānota filmas izrādīšana kinoteātros un klubos visā Latvijā, bet televīzijas pirmizrāde LTV 1 plānota 2018.gada janvārī.

8 zvaigznes

Filmas treileri var noskatīties https://vimeo.com/188729814, plašāka informācija pieejama: https://www.facebook.com/astonaszvaigznes/

Latvijas armijas maršu albums

Novembris - Decembris

Albums

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) orķestris gada beigās plāno izdod albumu ar labākajiem Latvijas armijas maršiem, kuri apkopoti vairāk nekā 20 gadu gaitā vācot un apstrādājot unikālo militārās mūzikas materiālu, ko atstājuši savulaik Latvijas armijā pastāvējušie orķestri. Padomju okupācijas gados Latvijas armijas kara orķestru bibliotēku notis un citus mūzikas materiālus aizliedza un centās tos pilnībā iznīcināt. Pēc 1991. gada Nacionālo bruņoto spēku orķestru vadība veltīja daudz laika un pūļu lai atrastu un atjaunotu mūsu valsts militārās mūzikas vēsturi. Meklējumi ritējuši visā Latvijā - no visattālākajiem lauku nostūriem līdz nošu privātkolekcijām. No atsevišķām skaņdarbu orķestra partijām, skaņdarbu uzmetumiem, iegūti un aranžēti marši, adaptējot tos atskaņošanai mūsdienās. Latvijas armijas laikā radītie sagaidīšanas marši, sveikšanas, parādes marši, fanfaru un koncerta marši ir ne tikai būtisks, vēsturiski nozīmīgs ieguvums NBS orķestra bibliotēkā, bet arī joprojām aktuāls un atskaņojams repertuārs mūsdienās, taču tie līdz šim nav tikuši izdoti. Topošajā albumā paredzēts iekļaut labākos maršus no 16 Latvijas armijā pastāvējušo pulku kara orķestru repertuāra. Izlase domāta visiem militārās mūzikas interesentiem Latvijā un ārzemēs, NBS reprezentācijai ārvalstīs un kultūras mantojuma saglabāšanai nākamajām paaudzēm.