Valsts aizsardzības dienests

Valsts aizsardzības dienests sniedz iespēju pilsoņiem iegūt zināšanas un sapratni par valsts aizsardzību, uzlabot individuālās rīcībspējas, kā arī piedalīties valsts aizsardzības stiprināšanā.

Valsts aizsardzības dienesta likums nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim – vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsoņi – vīrieši un sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Pirmais iesaukums dienestu uzsāka 2023. gada 1. jūlijā uz brīvprātības pamata, bet no 2024. gada 1. janvāra – dienests tiek noteikts kā obligāts. Arī turpmākajos iesaukumos Latvijas pilsoņi tiek aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču, nepieciešamības gadījumā, trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks pēc nejaušības principa, nosūtot lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā uz elektronisko adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi, vai izsniegs personīgi.

Brīvprātīgā pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta otrajam iesaukumam norisinājās līdz 2023. gada 21. jūlijam. Otrajam 11 mēnešu iesaukumam līdz 2023. gada 21. jūlija dienas beigām brīvprātīgi pieteicās 236 Latvijas pilsoņi. Saņemot nepieciešamo izvērtējamo kandidātu skaitu, tika pieņemts lēmums neveikt obligāto iesaukšanu pēc nejaušības principa.

Viens no trim valsts aizsardzības dienesta veidiem ir 11 mēnešu ilgs dienests Nacionālajos bruņotajos spēkos, kurā 2024. gadā iesauks 600 jauniešus – 120 personas janvārī un 480 personas jūlijā. VAD 2024. gada janvāra iesaukums 11 mēnešu dienestam Nacionālo bruņoto spēku vienībā tiks īstenots trīs dienesta vietās: Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljonā Rīgā, Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības divizionā Lielvārdē un Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Stāmerienā, Gulbenes novadā. VAD 2024. gada jūlija 11 mēnešu dienestam NBS vienībā pamata dienesta vieta būs Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde Ādažos.

Piesakoties brīvprātīgi, līdz 200 jauniešu varēs arī dienestu pildīt Zemessardzē, kopumā dienot 5 gadus un ik gadu apmācībā piedaloties 28 dienas. Valsts aizsardzības dienests Zemessardzē tiks piedāvāts līdz 50 jauniešiem katrā Zemessardzes brigādē – 1.Rīgas brigādē, 2.Vidzemes brigādē, 3.Latgales brigādē, 4.Kurzemes brigādē. Iespēju robežās dienesta vieta tiks piedāvāta tuvāk dzīvesvietai. Savukārt līdz 50 jaunieši – augstākās izglītības iestāžu studenti – varēs brīvprātīgi pieteikties valsts aizsardzības dienesta  rezerves virsnieka apmācības kursam, kas ilgs 5 gadus.

2023. gada 1. decembrī, noslēdzās pieteikšanās trešajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam, kuram brīvprātīgi pieteicās 515 Latvijas pilsoņi. Pēc pieteikšanās noslēguma atlases speciālisti izskatīs saņemtās pieteikuma anketas, lai izvērtētu pilsoņa atbilstību Valsts aizsardzības dienesta likumā noteiktajiem kritērijiem. Ja netiks konstatēti šķēršļi dienestam, tiks veikta veselības pārbaude – katram pilsonim tiks sniegta informācija par pārbaudes laiku, vietu, kā arī visiem uz pārbaudi līdzi ņemamajiem dokumentiem. Savukārt, ja pēc pieteikuma anketu izskatīšanas nepieciešamais brīvprātīgo karavīru skaits valsts aizsardzības dienesta 11 mēnešu dienestam Nacionālajos bruņotajos spēkos netiks konstatēts, iztrūkstošo skaitu nodrošinās ar atlasi pēc nejaušības principa, kas notiks 2024. gada 23. janvārī.

Pilsoņi ir aicināti pieteikties valsts aizsardzības dienestam, aizpildot pieteikuma anketu vienotajā rekrutēšanas platformā www.klustikaravirs.lv. Papildu informāciju var saņemt zvanot uz tālruni 1827 vai rakstot uz e-pastu vad@klustikaravirs.lv

Valsts aizsardzības dienesta likums Saeimā tika pieņemts 2023. gada 5. aprīlī.

PAPILDU INFORMĀCIJA UN SAISTĪTĀS ZIŅAS

Valsts aizsardzības dienesta likums

Saeima apstiprina Valsts aizsardzības dienesta likumu

Latvijas pilsoņus aicina pieteikties valsts aizsardzības dienestā

VAD karavīriem plānots izmaksāt divas reizes lielāku kompensāciju nekā Igaunijā, Lietuvā vai Somijā

Kompensācija, brīvprātīgi piesakoties VAD, plānota 7700 eiro gadā

VAD brīvprātīgi var elektroniski pieteikties platformā “klustikaravirs.lv”

AM aicina pieteikties otrajam VAD iesaukumam

Valdība apstiprina VAD iesaukšanas kontroles komisijas izveidi

Valdība apstiprina VAD karavīru kompensāciju apmēru un izmaksu kārtību

Ministru kabinets nosaka kārtību pilsoņu iesaukšanai un apmācībai VAD

Brīvprātīgā pieteikšanās VAD pagarināta līdz 21. jūlijam

VAD otrajam iesaukumam brīvprātīgi pieteikušies 224 pilsoņi

Video: "Sargs.lv" diskusija "Valsts aizsardzības dienests jauno karavīru acīm"

Aicina pieteikties trešajam valsts aizsardzības dienesta iesaukumam

Video: "Sargs.lv" ekspertu diskusija "Valsts aizsardzības dienests - pilsoņu sociālais līgums ar valsti"

Ar kampaņu “Iemācies uzvarēt!” aicina pieteikties valsts aizsardzības dienesta vasaras iesaukumam

Valsts aizsardzības dienesta brīvprātīgajiem būs bezmaksas studijas valsts augstskolās un koledžās

Aicinām līdz pusnaktij pieteikties valsts aizsardzības dienesta trešajam iesaukumam

FOTOGALERIJAS

Dienestu uzsāk VAD pirmā iesaukuma karavīri

VAD karavīru Vecāku diena Ādažu bāzē

Pašgājējhaubiču vaditāju apmācība Ādažu poligonā

Skaties video šeit