Mācībās “CMX 2019” pārbauda valsts augstāko amatpersonu lēmumu pieņemšanas procedūras kolektīvās aizsardzības situācijā

13.05.2019
Aizsardzības politika
NATO
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Šodien, 14. maijā, NATO krīzes vadības mācību “CMX 2019” ietvaros ārkārtas izbraukuma sēdes formātā valsts augstākās amatpersonas, drošības iestāžu vadība un valsts pārvaldes iestāžu eksperti pilnveidoja iemaņas krīzes situācijas pārvarēšanā un plānošanā, lēmumu pieņemšanā un plānoto pasākumu izpildē.

Mācībās piedalījās Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, ministru prezidents Krišjānis Kariņš, Ministru kabineta locekļi, kā arī valsts drošības iestāžu vadība, citu dienestu un atbildīgo valsts pārvaldes iestāžu eksperti.

Mācību laikā dalībnieki diskutēja par lēmumu projektiem, kurus iepriekš sagatavojuši valsts pārvaldes iestāžu eksperti.

Jau ziņots, ka mācību “CMX 2019” laikā tiek izspēlēts fiktīvs, bet reāls kolektīvās aizsardzības scenārijs, kas saistīts ar Ziemeļatlantijas līguma 4. un 5. pantu. Mācību scenārijs fokusējas uz Briseles un iepriekšējos samitos pieņemto lēmumu izspēli. Mācību laikā, imitējot sarežģītu civilmilitāro scenāriju, tiek pārbaudīta NATO spēja visaptveroši reaģēt uz mūsdienu drošības izaicinājumiem.

Mācību „CMX 2019” mērķis ir pārbaudīt dalībvalstu spēju reaģēt fiktīvas krīzes situācijā un nodrošināt to vadību stratēģiskajā līmenī. 

Mācībās piedalās NATO dalībvalstu civilais un militārais personāls, NATO štāba un abu Alianses Stratēģisko pavēlniecību struktūrvienības, kā arī NATO dalībvalstu atbildīgo institūciju pārstāvji. NATO krīzes vadības mācībās „CMX 2019” piedalās arī NATO partnervalstis – Somija un Zviedrija.

Tāpat kā iepriekš, mācībās „CMX 2019” nepiedalās dalībvalstu militārie formējumi. 

Mācības “CMX 2019” NATO dalībvalstīs, tostarp Latvijā, sākās 9. maijā, bet noslēgsies rīt, 15. maijā. NATO krīzes vadības mācības “CMX” notiek jau 22. gadu.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā eksperte
Aiva Kokoriša
Tālrunis: 67335309
E-pasts: aiva.kokorisa@mod.gov.lv