NATO aizsardzības ministri apņemas kopīgi stiprināt atturēšanas potenciālu

13.02.2019
NATO
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Šodien, 13. februārī, Briselē notiekošās NATO aizsardzības ministru sanāksmes laikā ministri pārrunāja aktuālos drošības izaicinājumus, tostarp  vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu līguma darbības pārtraukšanu, apliecinot NATO dalībvalstu kopīgo apņemšanos stiprināt atturēšanas potenciālu un koordinēti veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu efektīvu alianses aizsardzību.

“Mainīgā drošības situācija ir radījusi nepieciešamību NATO pārskatīt līdzšinējos drošības risinājumus, kas vērsti uz alianses aizsardzību pret jebkāda veida apdraudējumu,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Tikšanās laikā NATO aizsardzības ministri pārrunāja arī NATO Gatavības iniciatīvas ieviešanu, paužot atbalstu iniciatīvas attīstībai, lai paaugstinātu NATO spēku gatavību un  reaģēšanas ātrumu.

Tāpat ministri diskutēja par vienlīdzīga sloga sadalījumu starp dalībvalstīm, uzsverot progresu aizsardzībai atvēlēto izdevumu palielināšanā, militāro spēju attīstībā un valstu iesaistē NATO starptautiskās misijās un operācijās.

“Latvija ir izpildījusi NATO izvirzītos mērķus, aizsardzības budžetam atvēlot divus procentus no iekšzemes kopprodukta, bet investīcijām novirzot vairāk nekā divdesmit procentu no kopējā budžeta. Aliansei ir maksimāli ātri jāatvēl aizsardzībai nepieciešamie finanšu līdzekļi, un divi procenti ir tikai sākums,” norāda A. Pabriks.

A.Pabriks sanāksmes laikā tikās ar Kanādas aizsardzības ministru Hardžitu Sadžānu (Harjit S. Sajjan), pārrunājot ar NATO paplašināto klātbūtni Latvijā saistītos jautājumus. Ministri uzsvēra, ka NATO paplašinātā klātbūtne reģionā ir nozīmīgs atturēšanas instruments, kam ir ne tikai politiska, bet arī operacionāla nozīme, un arī turpmāk ir būtiski stiprināt NATO klātbūtni reģionā.

NATO aizsardzības ministru sanāksme turpināsies rīt, un tās dienaskārtībā būs jautājums par NATO misijām un operācijām, kā arī  NATO un ES sadarbību.
 
 
Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Aiva Kokoriša
Tālrunis: 67335309
E-pasts: aiva.kokorisa@mod.gov.lv