NATO mācībās „CMX 2019” pārbaudīs spēju reaģēt fiktīvas krīzes situācijā

02.05.2019
Starptautiskā sadarbība
NATO
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

No 9. līdz 15. maijam NATO dalībvalstīs, tostarp Latvijā, norisināsies ikgadējās NATO krīzes vadības mācības „CMX 2019” (Crisis Management Exercise), kuru mērķis ir pārbaudīt dalībvalstu spēju reaģēt fiktīvas krīzes situācijā un nodrošināt to vadību stratēģiskajā līmenī.

Mācībās piedalīsies NATO dalībvalstu civilais un militārais personāls, NATO štāba un abu Alianses Stratēģisko pavēlniecību struktūrvienības. Latvijā šajās mācībās piedalīsies atbildīgo institūciju norīkotās amatpersonas, kā arī Ministru kabinets, lai pārbaudītu lēmumu pieņemšanas procedūras kolektīvās aizsardzības situācijās. Tāpat kā iepriekš, mācībās „CMX 2019” nepiedalīsies dalībvalstu militārie formējumi.

NATO krīzes vadības mācību “CMX 2019” laikā tiks izspēlēts fiktīvs, bet reāls kolektīvās aizsardzības scenārijs, kas saistīts ar Ziemeļatlantijas līguma 4. un 5. pantu. Mācību scenārijs fokusēsies uz Briseles un iepriekšējos samitos pieņemto lēmumu izspēli. Mācību laikā, imitējot sarežģītu civilmilitāro scenāriju, pārbaudīs NATO spēju visaptveroši reaģēt uz mūsdienu drošības izaicinājumiem.

Tāpat mācībās “CMX 2019” tiks pilnveidota NATO un ES sadarbība potenciālas krīzes gadījumā.

NATO krīzes vadības mācībās „CMX 2019” piedalīsies arī NATO partnervalstis – Somija un Zviedrija.

NATO krīzes vadības mācības “CMX” notiks jau 22. gadu.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā eksperte
Aiva Kokoriša
Tālrunis: 67335309
E-pasts: aiva.kokorisa@mod.gov.lv