Pabriks apmeklēs NATO 70. gadskārtas līderu sanāksmi Londonā

02.12.2019
Aizsardzības politika
Starptautiskā sadarbība
NATO
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

No 3. līdz 4. decembrim Londonā, Apvienotajā Karalistē, aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalīsies NATO 70. gadskārtas līderu sanāksmē, kurā diskutēs par turpmākajiem plāniem sabiedroto spēku kaujas gatavības paaugstināšanā, paveikto Eiroatlantiskās sadarbības stiprināšanā, kā arī turpmāko rīcību cīņā pret terorismu.

Divu dienu garumā NATO līderi runās arī par Eiroatlantiskās sadarbības rezultātā paveikto, aktuālajiem stratēģiskajiem izaicinājumiem un bruņoto spēku kaujas gatavības celšanu, agrīnās brīdināšanas un kontroles sistēmas “AWACS” modernizāciju, kodolpolitiku, hibrīdapdraudējumiem un kiberdrošības jautājumiem, kā arī par dalībvalstu atvēlēto finansējumu aizsardzībai.

NATO 1949. gada 4. aprīlī izveidoja ASV, Kanāda un desmit Eiropas valstis  –  Apvienotā Karaliste, Beļģija, Dānija, Francija, Islande, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija un Portugāle, un šobrīd to veido 29 dalībvalstis.

Šogad aprit 15 gadi kopš Latvijas iestāšanās NATO. Latvija kļuva par pilntiesīgu NATO dalībvalsti 2004. gada 29. martā.

Pēc 2001. gada 11. septembra notikumiem NATO dalībvalstis kā jauno alianses mērķi izvirzīja cīņu pret globālo terorisma izplatību, kas ir lielākais drauds transatlantiskajai drošībai.

Ņemot vērā izmaiņas starptautiskās drošības vidē, NATO samitā Varšavā 2016.gada jūlijā tika apstiprināta vienošanās par sabiedroto spēku klātbūtni Baltijas valstīs un Polijā NATO paplašinātās klātbūtnes ietvaros.

Latvijā izvietotās kaujas grupas ietvarvalsts ir Kanāda, Lietuvā – Vācija, Igaunijā – Lielbritānija, Polijā – ASV. Šī apņemšanās skaidri demonstrē alianses vienotību un apņemšanos aizsargāt NATO dalībvalstis pret iespējamo agresoru.

NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu mērķis ir veicināt NATO īstenoto atturēšanu un stiprināt alianses aizsardzību, demonstrējot tās solidaritāti un apņēmību aizstāvēties pret jebkāda veida agresijas izpausmēm. NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas sagaidīšanas ceremonija notika 2017.gada 19.jūnijā Ādažu bāzē.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākais referents
Roberts Skraučs
Tālrunis: 67335393
E-pasts: roberts.skraucs@mod.gov.lv