Pabriks piedalīsies NATO aizsardzības ministru sanāksmē

16.06.2020
Aizsardzības politika
Starptautiskā sadarbība
Starptautiskās operācijas
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

17. un 18. jūnijā aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalīsies NATO aizsardzības ministru sanāksmē, kurā ministri drošas videokonferences formātā apspriedīs NATO aktualitātes.

NATO aizsardzības ministri pārspriedīs turpmāko rīcību Covid-19 kontekstā, sabiedrības noturības paaugstināšanu pret krīzēm, atturēšanas un aizsardzības politiku, kā arī starptautisko misiju un operāciju īstenošanu. 

Covid-19 joprojām ir viens no aktuāliem izaicinājumiem, tādēļ NATO aizsardzības ministri vienosies par turpmākiem preventīviem soļiem, tostarp, medicīnas preču uzkrājumu un finanšu fonda veidošanu, lai Covid-19 atkārtota uzliesmojuma gadījumā sabiedrotajiem ātri un efektīvi sniegtu atbalstu. 

NATO ir aktīvi iesaistījusies cīņā pret Covid-19 kopš pandēmijas sākuma. NATO militārie gaisa kuģi veikuši ap 350 aviopārvadājumu, nodrošinot kritisko preču piegādi visā pasaulē. Tikušas uzceltas vairāk nekā 100 slimnīcu teltis, un simtiem tūkstošu karavīru ir snieguši atbalstu civilajai sabiedrībai visā alianses teritorijā.

Tāpat ministri apspriedīs NATO vadlīnijas sabiedrības noturības paaugstināšanai pret krīzēm. Vadlīnijas  būs attiecināmas uz tādām jomām kā enerģētika, transports un telekomunikācijas. Šo jomu pilnveide ir būtiska, piemēram, kiberdrošības un piegāžu drošības sekmēšanā. 

NATO aizsardzības ministri pārrunās arī atturēšanas politiku, tostarp, pretgaisa aizsardzības stiprināšanu un militāro mācību organizēšanu, kā arī atsevišķas sanāksmes ietvaros apspriedīs kodolatturēšanas jautājumus. 

Sanāksmes dienaskārtībā būs arī NATO starptautisko misiju un operāciju īstenošana, tostarp, Afganistānā un Irākā, sniedzot atbalstu starptautiskās drošības sekmēšanā. 

NATO aizsardzības ministru sanāksmi vadīs NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs (Jens Stoltenberg).

Sanāksmē piedalīsies arī ES Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels Fonteljess (Josep Borrell Fontelles), kā arī NATO partnervalstu Somijas, Zviedrijas un Austrālijas aizsardzības ministri.

Jau ziņots, ka, gatavojoties NATO aizsardzības ministru sanāksmei, Baltijas valstu aizsardzības ministri 15. jūnija trīspusējās tikšanās laikā Latvijā piedalījās telekonferencē ar NATO ģenerālsekretāru J. Stoltenbergu. Telekonferencē J.Stoltenbergs pateicās Baltijas valstu pārstāvjiem par to sniegumu alianses spēju stiprināšanā, kā arī apstiprināja alianses apņēmību garantēt NATO sabiedroto drošību Baltijā.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv