Pabriks: vietējo uzņēmumu dalība Somijas uzņēmuma “Patria” militārās industrijas klasterī stiprinās Latvijas industriālo neatkarību

15.05.2020
Aizsardzības politika
Spēju attīstība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Latvijas uzņēmumi aicināti iesaistīties Somijas militārās rūpniecības kompānijas “Patria” industriālajā klasterī, lai atbalstītu iespējamo “Patria” 6x6 bruņumašīnu izstrādi un ražošanu Nacionālo bruņoto spēku un sabiedroto klientu vajadzībām.

““Patria” ir ļoti precīzi nolasījusi mūsu sākotnējo vēstījumu. Proti, priekšrocība šajā iepirkumā būs tai kompānijai, kura nāks ar investīcijām uz Latviju, un būs gatava šeit radīt jaunas darba vietas, attīstot mūsu apgādi, veidojot industriālo bāzi un sekmējot piegāžu autonomiju. Covid-19 pandēmija ir pierādījusi cik svarīga ir medicīnisko aizsarglīdzekļu ražošana pašu mājās. Taču tik pat svarīga ir arī industriālā neatkarība. Šis būs piemērs, kā Latvijas aizsardzības nozare palīdzēs attīstīties visai Latvijas ekonomikai,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Somijas partneri aicina pieteikties Latvijas uzņēmējus, kas strādā tādās nozarēs kā metālapstrāde, elektronikas sastāvdaļu ražošana, gumijas un plastikas izstrādājumu ražošana, inženierzinātņu u.c. nozares.

“Latvijas uzņēmumu spējas, kuri piesakās klastera veidošanai, ir fantastiskas. Neviens iepriekš nevarēja iedomāties kāda mēroga projektus ir spējīgi īstenot Latvijas uzņēmumi. Esmu pozitīvi pārsteigts par to, ka mēs iepriekš esam tik maz zinājuši par to, kādas jaudas patiesībā slēpjas Latvijā. Ja mēs kaut nelielu daļu no tām spētu pavērst aizsardzības sektora virzienā, tad piegāžu drošības jautājums būtu atrisināts,” atzīst “Patria Latvija” Izpilddirektors Uģis Romanovs.

Jau ziņots, ka pagājušā gada 17. decembrī Latvija kopā ar Igauniju un Somiju parakstīja nodomu vēstuli par kopīgas bruņu transportlīdzekļu sistēmas izveidi, ko iecerēts pielāgot katras valsts sauszemes spēku vajadzībām. Savukārt šī gada 29. janvārī A. Pabriks un Somijas aizsardzības ministrs Anti Kaikonens (Antti Kaikkonen) parakstīja abu valstu tehnisko vienošanos par jaunas bruņu transportlīdzekļu platformas izveidi.

Savukārt 6. aprīlī, aizsardzības ministrs A. Pabriks, Somijas Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Juka Jūsti (Jukka Juusti) un Igaunijas Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Kristjans Priks (Kristjan Prikk) parakstīja tehnisko vienošanos par Igaunijas iesaistīšanos kopējas bruņoto transportlīdzekļu platformas izveidē.

Ja veiksmīgi norisināsies turpmākais transportlīdzekļu platformas pētniecības un izstrādes posms, tad Nacionālie bruņotie spēki pirmās jaunās bruņumašīnas varētu saņemt jau 2021. gadā. Paredzēts, ka piegādes tiktu īstenotas katru gadu aptuveni 10 gadu laikā.

Bruņumašīnu cenu diskusijās ar komersantu, galvenokārt, noteiks Latvijas prasības, piemēram, tehnikas vienību skaits, modifikācijas un to dažādība.

Tehniskā vienošanās ir juridiski nesaistoša politiskā vienošanās, kas nevienai no tās partnervalstīm šajā projekta posmā neuzliek pienākumu nodrošināt konkrētus pakalpojumus vai produktus.

 

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākais referents
Roberts Skraučs
Tālrunis: 67335393
E-pasts: roberts.skraucs@mod.gov.lv