Kļūsti par 72 stundu vēstnesi!
Lai stiprinātu Latvijas un tās iedzīvotāju drošību, jau no 2016. gada Latvijā tiek veidota visaptverošas valsts aizsardzības sistēma, kurā uzsvars tiek likts uz ikviena iedzīvotāja atbildību krīzes situācijā. Lai izglītotu Latvijas iedzīvotājus par to, kā rīkoties krīzes gadījumā un kā savu drošību stiprināt jau šodien.
Aizsardzības ministrija sadarbībā ar atbildīgajiem dienestiem ir sagatavojusi bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā”. Bukleta simbols ir starptautiski atzītais standarts “72 stundas”. Šis ir periods, kura laikā katram Latvijas iedzīvotājam būtu jāspēj parūpēties pašam par sevi, tādējādi ļaujot atbildīgajiem dienestiem krīzes pirmajās dienās sniegt palīdzību tur, kur tā visvairāk nepieciešama.
Lai ar bukletu iepazīstinātu pēc iespējas vairāk Latvijas iedzīvotāju un sniegtu noderīgu informāciju, Aizsardzības ministrija aicina ikvienu interesentu kļūt par 72 stundu vēstnesi, daloties ar bukletu un informatīvajiem materiāliem savos sociālo tīklu profilos un mājas lapās.
Ziņu portālā Sargs.lv ir izveidota atsevišķa sadaļa, kurā atrodas visi aktuālie informatīvie materiāli par sabiedrības rīcību krīzes gadījumā, tostarp lasīšanai un lejuplādēšanai pieejams buklets.
Ja rodas papildu jautājumi, lūdzam rakstīt uz e-pastu 72stundas@mod.gov.lv vai arī zvanīt uz tālruņa numuru: 67335219.
Publicējot bukletu un daloties ar informāciju sociālo mediju kontos, aicinām izmantot tēmturus: #drošiirzināt, #72stundas, #72hvēstnesis
Stiprinot katrs savu gatavību, mēs stiprinām visas sabiedrības un valsts drošību!
Iepazīsties ar bukletu!
Mūsdienu pasaulē krīze var pienākt negaidot; dabas katastrofas, satricinājumi elektroniskajā vidē u.c. draudi var radīt ķēdes reakciju, kuras rezultātā var tikt apgrūtināts ikdienas dzīves ritums – nestrādāt veikali, norēķinu kartes, var nebūt pieejams internets, ierobežota ūdens vai siltuma apgāde. Šādā situācijā būtisks ir katra iedzīvotāja ieguldījums krīzes risināšanā.
2020. gada 3. jūnijā Aizsardzības ministrija prezentēja bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā”, kura mērķis ir palīdzēt sagatavoties iespējamajai krīzei. Bukletā ir ietverta svarīgākā informācija gan par to, kā cilvēks var sagatavoties iespējamajai krīzei, gan par to, kur meklēt palīdzību un informāciju. Tāpat bukletā ir iekļauti dažādi vērtīgi padomi, piemēram, ko iekļaut ārkārtas gadījumu somā, kādi ir mājās nepieciešamie medikamenti un kādi jautājumi jau šodien būtu jāpārrunā ar saviem ģimenes locekļiem, lai parūpētos par viņu drošību.
2022. gadā tapa bukleta “Kā rīkoties krīzes gadījumā” versija, kas papildināta ar praktiskām norādēm drošības stiprināšanai dažāda apdraudējuma gadījumos. Buklets ir papildināts ar ieteikumiem par to, kā cīnīties ar dezinformāciju un kā sniegt atbalstu valsts aizsardzībai. Tāpat iekļauta informācija par to, kā rīkoties artilērijas apšaudes vai aviācijas uzlidojuma laikā, kā arī ķīmiska vai kodolapdraudējuma gadījumā.
Lai sasniegtu ikvienu Latvijas iedzīvotāju, buklets ir sagatavots trīs valodās – latviešu, angļu un krievu.
Sadarbojoties Aizsardzības, Ārlietu un Kultūras ministrijām ar Latvijas diasporu virsorganizācijām 2022. gadā sagatavots buklets “Kā rīkoties krīzes gadījumā, ja dzīvo ārpus Latvijas”. Bukletā iekļauta informācija par rīcību krīzes pirmajās 72 stundās, kā arī par to, kā uzzināt, kas notiek Latvijā un kā atbalstīt Latviju krīzes vai militāra apdraudējuma pārvarēšanā, dzīvojot ārvalstīs.