Aicina iedzīvotājus ievērot bezpilota lidaparātu lidojumu drošības prasības pie militāriem objektiem

Latvijā
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Vakar un šodien Nacionālie bruņotie spēki identificējuši bezpilota lidaparātus, kas bija ielidojuši militārā objekta lieguma zonā.

Šodien, 22. martā, Liepājā, virs 84. kuģu piestātnes tika pamanīts bezpilota lidaparāts. Nacionālie bruņotie spēki aizturēja drona operatoru un tālāk  nodeva Valsts policijai.

Savukārt vakar, 21. martā, Nacionālie bruņotie spēki netālu no Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas identificēja bezpilota lidaparātu, kas bija ielidojis lieguma zonā – tuvāk par 500 metriem no militārā objekta. Militārā policija aizturēja bezpilota lidaparāta operatorus, kas tālāk nodoti Valsts policijai.

“Aicinu iedzīvotājus būt uzmanīgiem, kā arī ievērot un respektēt noteikumus, kas regulē bezpilota lidaparātu lidojumus virs militārajiem objektiem, lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem, kas var ietekmēt drošību, kā arī neradītu zaudējumus lidaparātu īpašniekiem, ” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Bezpilota gaisa kuģu lidojumus regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 737, kuros noteiktas pamatprasības bezpilota gaisa kuģu lidojumu veikšanai, tajā skaitā lidojumu drošības prasības, kā arī teritorijas, virs kurām aizliegts veikt bezpilota gaisa kuģu lidojumus. Piemēram, noteikts aizliegums veikt bezpilota gaisa kuģu lidojumus virs militārajiem objektiem un to tuvumā, virs lidlaukiem un citās kritiskās infrastruktūras.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem bezpilota gaisa kuģi lidojumus veic noteiktā attālumā no militārās infrastruktūras objektiem, kuri tiek izmantoti Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām, izņemot gadījumus, kad lidojums ir saskaņots ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Bezpilota gaisa kuģa lidojumus veic ne tuvāk par 500 m no karakuģiem ostas akvatorijā un jūrā un neveic gaisa telpas aizliegtajās zonās, īslaicīgi rezervētajās zonās un īslaicīgi norobežotajās zonās, kas izveidotas Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām to aktīvās darbības laikā.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā eksperte
Aiva Kokoriša
Tālrunis: 67335309
E-pasts: aiva.kokorisa@mod.gov.lv