Aizsardzības ministre NATO Noturības simpozijā: Noturība pret draudiem sākotnēji rodas cilvēku prātos, tikai pēc tam seko aktīva rīcība

26.04.2023
Latvijā
Aizsardzības politika
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Trešdien, 26. aprīlī, aizsardzības ministre Ināra Mūrniece atklāja NATO Noturības simpoziju “Noturība satricinājumu laikmetā”, kas Rīgā pulcē vairāk nekā 250 NATO dalībvalstu un partneru civilās un militārās nozares līderus, politikas veidotājus un ekspertus.

Uzrunājot simpozija dalībniekus, aizsardzības ministre norādīja, ka nacionālā un kolektīvā noturība pret apdraudējumiem ir viens no militārās aizsardzības stūrakmeņiem. “Pašreizējos drošības apstākļos kritiski svarīgi noturību pret dažāda veida apdraudējumiem apzināties kā visas sabiedrības kolektīvo un katra indivīda individuālo atbildību NATO atturēšanai un aizsardzībai,” teica I. Mūrniece.

“Sabiedrības noturība pret dažāda veida draudiem sākotnēji rodas cilvēku prātos un sirdīs. Un tikai pēc tam seko aktīva rīcība. Ukrainas bruņotie spēki un Ukrainas iedzīvotāji ir piemērs tam, cik būtiska ir psiholoģiskā noturība – ticība saviem spēkiem un vienotam mērķim – aizstāvēt savu valsti. Mums ir jāmācās no Ukrainas un jāturpina stiprināt mūsu nacionālās un kolektīvās noturības spējas. Nenoliedzami, mūsdienīgas ieroču sistēmas stiprina noturību pret apdraudējumiem, tomēr galvenais un izšķirošais aspekts ir un paliek arī šodien cilvēku apņēmība rīkoties un aizstāvēt savu valsti,” uzsvēra I. Mūrniece.

Lai sekmētu visas sabiedrības gatavību dažādām krīzēm un apdraudējumiem, arī militāriem, viena no Latvijas prioritātēm ir visaptverošas valsts aizsardzības ieviešana. “Visaptverošās valsts aizsardzības sistēmas ieviešana Latvijā pieprasa attīstīt dažāda veida spējas – gan ieviešot mūsdienīgas ieroču sistēmas, gan stiprinot visas sabiedrības gatavību rīkoties. Atbildot uz jaunajiem drošības izaicinājumiem, Latvijā jau jūlijā dienestu uzsāks pirmie valsts aizsardzības dienesta karavīri. Mēs apzināmies, ka visas sabiedrības gatavība un vēlme iesaistīties ir būtisks priekšnosacījums, lai pārvarētu jebkāda veida krīzes un draudus. Tāpēc Latvija turpinās stiprināt mūsu sabiedrības psiholoģisko noturību un gatavību aizstāvēt savu valsti pret jebkādiem potenciālajiem apdraudējumiem,” teica I. Mūrniece.

Jau izskanējis, ka no 25. līdz 27. aprīlim Rīgā norisinās NATO Noturības simpozijs “Noturība satricinājumu laikmetā”, ko organizē NATO galvenā mītne (NATO Headquarters) sadarbībā ar Sabiedroto transformācijas pavēlniecību (NATO Allied Command Transformation).

Simpozija dalībnieki diskutē par dažādiem jautājumus, kas saistīti ar noturības spēju dienaskārtību, lai tos labāk izprastu un spētu ātrāk pieņemt lēmumus ar mērķi mazināt ievainojamību, kā arī uzlabotu spēju sagatavoties stratēģiskiem satricinājumiem un traucējumiem – pretoties, reaģēt un ātri atgūties no tiem. 

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335393
E-pasts: prese@mod.gov.lv