Aizsardzības ministrija akreditē Ungārijas aizsardzības atašeju

11.08.2019
Aizsardzības politika
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Šodien, 12.augustā, Aizsardzības ministrijā tika akreditēts jaunais Ungārijas aizsardzības, militāro un gaisa spēku atašejs Latvijā pulkvežleitnants Lajošs Salavāri (Lajos Szalavári).

Pulkvedis L.Salavāri absolvējis Lajoša Košuta Militāro koledžu un Zrīņi Niklosa Nacionālo aizsardzības universitāti, kā arī Budapeštas Tehnoloģiju un Ekonomikas universitāti, bet dienējis Ungārijas Gaisa spēkos.

No 2008. līdz 2011. gadam L.Salavāri bija aizsardzības, militāro un gaisa spēku atašejs Berlīnē. Savas karjeras laikā L.Salavāri vairākus gadus bijis izlūkošanas virsnieks, kā arī vecākais izlūkošanas virsnieks Ungārijas Militārajā izlūkošanas birojā (tagad Militārais Nacionālais drošības dienests). No 2012.gada līdz šim gadam L.Salavārī bija Militārā Nacionālā drošības dienesta Izlūkošanas direktorāta nodaļas vadītājs.

Iepriekšējais Ungārijas aizsardzības, militāro un gaisa spēku atašejs Latvijā pulkvežleitnants Jozefs Sabo šī amata pienākumus pildīja no 2018. gada 2. augusta.

Ungārija pašlaik ir vadošā NATO dalībvalsts Baltijas Gaisa patrulēšanas misijai no Lietuvas Gaisa spēku bāzes Šauļos. Aizsardzības ministrija saprašanās memorandu ar Ungārijas Aizsardzības ministriju parakstīja 2014. gada 28. augustā, taču abpusēja sadarbība tika īstenota jau pirms tam. 2009. un 2016. gadā vizītē Ungārijā viesojies atvaļinātais Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube, bet 2014.gada augustā uz sabiedroto valsti devās iepriekšējais Valsts prezidents un bijušais aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. Savukārt Latvijā vizītēs kopš 2009. gada ieradušies Ungārijas valsts sekretāre Āgneša Vadai (Agnes Vadai), aizsardzības ministrs Čaba Hende (Csaba Hende) un Ungārijas bruņoto spēku delegācija.

2015. gada 4. novembrī stājas spēkā Latvijas un Ungārijas Aizsardzības ministriju tehniskā vienošanās par sadarbību militārās ģeogrāfijas un militāri ģeogrāfiskās informācijas apmaiņu. Vienošanos parakstījuši abu valstu Aizsardzības ministriju valsts sekretāri.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākais referents
Roberts Skraučs
Tālrunis: 67335393, 25617037
E-pasts: roberts.skraucs@mod.gov.lv