Aizsardzības ministrija nākamgad turpinās stiprināt sadarbību ar pašmāju militāro industriju

28.12.2020
Aizsardzības politika
Spēju attīstība
Latvijā
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

2021. gadā Aizsardzības ministrija turpinās sekmēt Latvijas aizsardzības industrijas attīstību, iesaistot pašmāju uzņēmumus un pētniecības iestādes Nacionālo bruņoto spēku spēju attīstības projektu īstenošanā, lai veicinātu Latvijas tautsaimniecības izaugsmi. 

Nākamgad Latvijas aizsardzības industriju plānots iesaistīt bezpilota sauszemes platformu, inženiertehniskā aprīkojuma pētniecībā un izstrādē, strēlnieku ieroču munīcijas izstrādē un piegādē. 

Tāpat plānota Latvijas elektronikas, mašīnbūves, metālapstrādes, IKT un citu jomu uzņēmumu iesaiste Nacionālo bruņoto spēku lielākajos ārvalstu projektos, tostarp prettanku raķešu iepirkumā, pretgaisa aizsardzības radaru iepirkumā un 6x6 bruņumašīnu sistēmas pētniecības un izstrādes projektā. 

Latvijas apakšuzņēmēju iesaiste lielākajos aizsardzības nozares ārvalstu iepirkumos ir piegādes drošības apsvērumos balstīta prasība, kura tiks konsekventi ievērota arī turpmākajos Nacionālo bruņoto spēku spēju attīstības projektos. 

Lai stiprinātu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem stratēģiski svarīgu produktu piegādes drošību militāras krīzes situācijā, Aizsardzības ministrija arī turpinās stratēģiskās partnerības koncepta izveidi, kas paredzēs līgumu slēgšanu ar Latvijas uzņēmumiem tādās jomās kā munīcijas ražošana, kaujas transporta uzturēšana un modernizēšana, bezpilota sistēmu un inovatīvu sakaru risinājumu nodrošināšana. 

Tāpat Aizsardzības ministrija turpinās atbalstīt Latvijas industrijas iesaisti jaunizveidotā Eiropas aizsardzības fonda projektos, sniedzot nacionālo uzņēmumu un pētniecības iestāžu iesaistei nepieciešamās konsultācijas, kopā ar pārējām projektu dalībvalstīm izstrādājot tehniskās prasības, sniedzot apliecinājumus par gatavību līdzfinansēt nepieciešamo pētniecību un izstrādi, kā arī apņemoties izmantot projektu rezultātus. 

Latvijas uzņēmumi un pētniecības iestādes ar Aizsardzības ministrijas atbalstu jau piedalās Eiropas aizsardzības fonda projektos, kas paredz specializēta militārā transporta, nākotnes bezpilota sistēmu, virtuālās un papildinātās realitātes risinājumu un citu inovatīvu risinājumu izstrādi. 

Tāpat nākamā gada aizsardzības budžets paredz investīcijas zinātnē un pētniecībā, lai nākotnē nodrošinātu modernu un konkurētspējīgu produkcijas un pakalpojumu piedāvājumu armijai un civilajai sabiedrībai. 

Lai atbalstītu inovatīvu militāra vai divējāda lietojuma produktu attīstību, nākamgad Aizsardzības ministrija jau ceturto reizi rīkos grantu projektu konkursu, līdzfinansējumam kopumā paredzot 400 000 eiro. Grantu programmas mērķis ir paaugstināt Latvijas aizsardzības un drošības jomas komersantu konkurētspēju, eksportspēju un inovāciju spējas, kā arī sadarbību ar pētniecības institūcijām militāru vai divējādas pielietojamības produktu un tehnoloģiju izstrādē.

Jau ziņots, ka 2021. gadā  Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas struktūrā darbu sāks Aizsardzības tehnoloģiju un inovāciju centrs, kas veicinās jaunāko tehnoloģiju testēšanu un ieviešanu Nacionālajos bruņotajos spēkos. Jaunais centrs prioritāri pievērsīsies tādām Valsts aizsardzības koncepcijā noteiktajām tehnoloģiju jomām kā dažāda veida bezpilota sistēmas un to apkarošanas risinājumi, modernas sakaru un datu pārraides tehnoloģijas un inovatīvs karavīru individuālais ekipējums. 

Viena no Aizsardzības tehnoloģiju un inovāciju centra būtiskākajām funkcijām būs atbalsta sniegšana pašmāju ražotājiem un inovāciju uzņēmumiem jaunu, augstas pievienotās vērtības un eksportspējīgu tehnoloģiju attīstībā.

2021. gadā arī plānots ieviest Valsts pētījumu programmu aizsardzības inovācijām, paredzot finansējumu 500 000 eiro apmērā. Kopējās investīcijas šajā programmā laika posmā no 2021. līdz 2023. gadam plānotas 1,5 miljonu eiro apmērā.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv