Aizsardzības ministrs Rīgas Lielajos kapos atklās Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas stēlu

16.11.2018
Latvijā
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Rīt, 16. novembrī, plkst. 11.00, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis Rīgas Lielajos kapos atklās piemiņas zīmi jeb stēlu Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, kas uzstādīta Jaunsardzes un informācijas centra projekta “Atceries Lāčplēšus” ietvaros.

Piemiņas zīme tiks atklāta pieciem Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, kas atdusas Rīgas Lielajos kapos: 2. Cēsu kājnieku pulka kapteinim Arvīdam Kalniņam (1894 – 1919), Atsevišķās studentus rotas virsleitnantam Oto Kūlmanim (1896 – 1934), Latgales divīzijas 8. Daugavpils kājnieku pulka leitnantam Aleksandram Ozolam (1896 – 1919), Neatkarības rotas virsleitnantam Alfrēdam Palejam (1894 – 1922) un studentei, Latviešu Sieviešu palīdzības korpusa darbiniecei Elzai Žiglevicai (1898 – 1919).

Stēla izgatavota Jaunsardzes un informācijas centra projekta “Atceries Lāčplēšus” ietvaros, un tā ir aizsardzības nozares dāvinājums Rīgas pilsētai Latvijas simtgadē. 

Pasākumā piedalīsies arī Zemessardzes 13. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Kaspars Mazitāns. Godasardzi nodrošinās Zemessardzes 13. kājnieku bataljons, un muzikālu priekšnesumu sniegs Zemessardzes orķestris.

Gaidot Latvijas simtgadi, pelēkā granīta piemiņas zīmes projekta “Atceries Lāčplēšus” uzstādītas arī daudzos citos Latvijas novados, kur apzināti Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri. Uzstādot stēlas, ir radītas jaunas piemiņas vietas, kurās pulcēties Lāčplēša dienā un citos nozīmīgos brīžos, godinot Latvijas brīvības cīnītāju piemiņu. 

Stēlu dizains veidots vienotā stilistikā ar Rīgas Brāļu kapiem, un to materiālam izvēlēts tāds pats granīts kā Brīvības piemineklim, lai veidotu sasaisti ar Brīvības cīņās kritušo piemiņu un Latvijas valstiskuma, latviešu tautas vienotības, neatkarības un brīvības simboliem. 

Latvijas valsts apbalvojums Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi “Par Latviju” tika dibināts 1919. gada 11. novembrī, un to piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi. 

Latvijas valsts dzima Brīvības cīņās, kuras sākās pēc neatkarības pasludināšanas 1918. gada 18. novembrī un turpinājās līdz 1920. gada 11. augustam, kad parakstīja miera līgumu ar Padomju Krieviju.

Informāciju sagatavoja: 
Vita Briže 
AM Militāri publisko attiecību departamenta 
Preses nodaļas vecākā referente 
Tālrunis: 67335045 
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv