Aizsardzības ministrs uzturēsies vizītē Albānijā

06.09.2021
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Rīt, 7. septembrī, aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzturēsies vizītē Tirānā, Albānijā, lai tiktos ar Albānijas aizsardzības ministru Niko Peleši (Niko Peleshi) un apspriestu divpusējo sadarbību aizsardzības jomā. 

Latvijas un Albānijas aizsardzības ministri pārrunās abu valstu sadarbību NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas ietvaros, kā arī iespējas attīstīt sadarbību militārās industrijas jomā. 

Vizītes laikā Tirānā aizsardzības ministrs A. Pabriks arī noliks vainagu kritušo Albānijas karavīru piemiņas vietā, pieminot arī divus Albānijas bruņoto spēku karavīrus, kuri 2019. gada 6. maijā cieta negadījumā militāro apmācību laikā Ādažu poligonā.

Albānija ir viena no NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas dalībvalstīm, ko vada Kanāda un ko veido vairāk nekā 1500 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Islandes, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.

Latvijā dienesta pienākumus pilda aptuveni 20 nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas inženieri no Albānijas.

NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu izveides un izvietošanas mērķis ir veicināt NATO īstenoto atturēšanu un stiprināt alianses aizsardzību, demonstrējot alianses solidaritāti un apņēmību aizstāvēt aliansi pret jebkāda veida agresijas izpausmēm. Svinīgā NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas sagaidīšanas ceremonija notika 2017. gada 19. jūnijā Ādažu bāzē.

Albānija kļuva par NATO dalībvalsti 2009. gada 1. aprīlī, un Latvija atbalsta Albāniju ceļā uz integrāciju Eiropas Savienībā.

Sniedzot atbalstu Covid-19 izplatības ierobežošanā, Latvija saskaņā ar Ministru kabineta 6. jūlija lēmumu šovasar ziedoja Albānijai “AstraZeneca” vakcīnas “Vaxzervia”. 

Šogad aprit 30 gadi, kopš Albānija no jauna atzina Latvijas neatkarību 1991. gada 28. augustā. 

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv