Aizsardzības nozares vadība tiekas ar ASV Speciālo operāciju pavēlniecības komandieri

29.06.2021
Latvijā
Starptautiskā sadarbība
Spēju attīstība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

28. un 29. jūnijā vizītē Latvijā uzturējās ASV Speciālo operāciju pavēlniecības (USSOCOM) komandieris ģenerālis Ričards D. Klārks (Richard D. Clarke), lai tiktos ar aizsardzības ministru Arti Pabriku un Nacionālo bruņoto spēku komandieri ģenerālleitnantu Leonīdu Kalniņu un apspriestu Latvijas un ASV Speciālo operāciju pavēlniecību līdzšinējo un turpmāko sadarbību. 

Vizītes laikā Latvijā ģenerālis R. D. Klārks arī apmeklēja Nacionālo bruņoto spēku Speciālo operāciju pavēlniecību un ar tās vadību pārrunāja vienības uzdevumus, kā arī aktuālos speciālo operāciju spēju un infrastruktūras attīstības jautājumus.

Jau ziņots, ka 2020. gadā novembrī Nacionālo bruņoto spēku Speciālo operāciju pavēlniecībā tika atklāta jauna infrastruktūra, kuras būvniecību līdzfinansēja ASV Eiropas Atturēšanas iniciatīvas (European Deterrence Iniciative) ietvaros.

Nacionālo bruņoto spēku bāzē pērn tika atklātas četras jaunbūves, tostarp mūsdienu militārajām un vides prasībām atbilstoša autotransporta teritorija, helikopteru nosēšanās laukums, transportlīdzekļu apkopes ēka un munīcijas izvietošanas laukums.

Jaunizveidoto objektu kopējās izbūves izmaksas bija  ap 5,6 miljoniem eiro, no kuriem Latvijas finansējums bija 2,6 miljoni eiro un ASV finansējums  - aptuveni 3 miljoni eiro.

Objekta izbūvi pēc ASV Speciālo operāciju pavēlniecības Eiropā uzdevuma koordinēja NATO Atbalsta un iepirkumu aģentūra (NATO Support and Procurement Agency), savukārt autoparka pārbūvi – Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs, kas ASV finansēto projektu ietvaros arī nodrošināja projektēšanu un būvuzraudzību.

Latvija sadarbojas ar ASV NATO, kā arī citos daudzpusējos un divpusējos formātos, kuru mērķis ir aizsardzības stiprināšana. Latvija un ASV īsteno dažādus politiskās un militārās sadarbības projektus, tostarp, abu valstu karavīri regulāri piedalās kopīgās militārajās mācībās. Kopš 2014. gada ASV bruņotie spēki rotācijas kārtībā uzturas Baltijas valstīs mācību operācijas “Atlantic Resolve” ietvaros, apliecinot ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā un veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv