A.Sprūds: Aizsardzībai jābūt Eiropas Komisijas prioritātei

28.06.2024
Starptautiskā sadarbība
Aizsardzības politika
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Aizsardzības stiprināšana pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos jaunajai Eiropas Komisijai jānosaka par prioritāti. To sarunā ar Itālijas aizsardzības ministru Gvido Kroseto (Guido Crosetto) uzsvēra aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Itālijas aizsardzības ministrs atbalstīja A.Sprūda priekšlikumu arī par aktīvākas Eiropas Investīciju bankas atbalstu aizsardzības industrijas stiprināšanā. 

Piektdien, 28. jūnijā, aizsardzības ministrs darba vizītē apmeklēja Romu, Itāliju, kur tikās ar Itālijas aizsardzības ministru un militārās industrijas pārstāvjiem – uzņēmumu “Leonardo” un artilērijas munīcijas komponenšu komplektēšanas rūpnīcas izveides “ROLLO” projekta partneri “KNDS Ammo Italy”. Vizītes noslēgumā A.Sprūds apmeklēja arī Eiropas Savienības operācijas Vidusjūrā “EUNAVFOR MED IRINI”  štābu, kur tikās ar komandieri Stefano Turketo (Stefano Turchetto). Šajā operācijā Latviju pārstāv divi Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku karavīri. 

Runājot par gaidāmo NATO samitu Vašingtonā, A.Sprūds akcentēja, ka sabiedrotajiem jāvienojas par Integrētās pretgaisa un pretraķešu aizsardzības rotācijas modeļa praktisku ieviešanu, kas stiprinās arī Baltijas valstu pretgaisa aizsardzību. Tāpat ministrs akcentēja, ka Itālijas dalība NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupā un ieguldījums Latvijas, Baltijas un NATO atturēšanas un aizsardzības spēju stiprināšanā ir kritiski svarīgs.

Tikšanās laikā A. Sprūds pateicās Itālijas aizsardzības ministram par Itālijas lēmumu pievienoties Latvijas iniciētajai dronu koalīcijai.

Ministri bija vienisprātis, ka jāpalielina atbalsts Ukrainai un jāveic pasākumi agresorvalsts Krievijas iegrožošanai. 

Darba vizītes laikā A. Sprūds tikās ar Itālijas aizsardzības industrijas uzņēmumu “Leonardo”, kurā pārrunāja investīciju iespējas Latvijas aizsardzībā. Savukārt sarunā ar “KNDS Ammo Italy” pārstāvjiem ministrs pārrunāja artilērijas munīcijas ražošanas projekta “ROLLO” attīstības gaitu Latvijā, kas paredz artilērijas munīcijas modulāro pulvera lādiņu ražotnes izveidi. Darbu tā sāks 2026.gadā. 

“Tas ir liels sasniegums, ka pie mums Latvijā būs munīcijas ražotne, un šajā gadījumā specifiski tie ir modulārie pulvera lādiņi. Latvijai tā būs unikāla iespēja gan kļūt par daļu no Eiropas munīcijas piegādes ķēdēm, gan apgūt zināšanas un pieredzi munīcijas ražošanā no mūsu partneriem “KNDS Ammo Italy,” uzsvēra A.Sprūds. 

Jau ziņots, ka šī gada 15. martā Eiropas Komisija lēma piešķirt 500 miljonus eiro Eiropas Savienības aizsardzības industrijas attīstībai regulas “Munīcijas ražošanas atbalsta akts” ietvaros, ļaujot Eiropas aizsardzības nozarei līdz 2025. gada beigām palielināt artilērijas munīcijas ražošanas jaudu līdz diviem miljoniem lādiņu gadā. Uzņēmumu vidū, kuriem Eiropas Komisija lēmusi piešķirt finansējumu artilērijas munīcijas ražošanas jaudu palielināšanai, ir Latvijas uzņēmums SIA “Valsts aizsardzības korporācija”.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335045
E-pasts: prese@mod.gov.lv