ASV palielinās atbalstu sadarbībai ar Baltijas valstīm drošības jomā

01.08.2023
Latvijā
Aizsardzības politika
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

ASV Senāts, pieņemot likumprojektu par aizsardzības izdevumiem 2024. gadam, paudis nelokāmu atbalstu Baltijas valstīm, ļaujot atvēlēt 228 miljonus ASV dolārus jeb nepilnus 208 miljonus eiro drošības sadarbības pastiprināšanai ar Latviju, Lietuvu un Igauniju.

“Manas darba vizītes laikā jūlijā Vašingtonā no ASV Senāta un Kongresa pārstāvjiem saņēmu atzinīgus vārdus par Latvijas nozīmīgo ieguldījumu savas valsts un visa Baltijas reģiona drošībai, šogad aizsardzībai novirzot 2,25% no IKP. Mēs augstu vērtējam ASV Senāta lēmumu atbalstīt papildus finansējuma piešķiršanu sadarbībai ar Baltijas valstīm drošības jomā 2024. gadā. Plānotais finansējums sniegs mums iespējas straujāk attīstīt Baltijas valstu militārās spējas un kopumā stiprināt NATO austrumu robežas drošību,” pauž aizsardzības ministre Ināra Mūrniece.

ASV Senāts atzinīgi novērtēja Baltijas valstu nozīmīgo ieguldījumu kā NATO dalībvalstīm un kā vadošajām valstīm starptautiskajā koalīcijā, kas atbalsta Ukrainu, reaģējot uz Krievijas uzsākto pilna apmēra karadarbību. 

ASV ir ilggadējs Latvijas stratēģiskais partneris un sabiedrotais, kam ir nozīmīga loma Latvijas drošības stiprināšanā. Abu valstu attiecības ir balstītas kopīgās vērtībās un drošības interesēs. Latvija sadarbojas ar ASV NATO, kā arī citos daudzpusējos un divpusējos formātos, kuru mērķis ir aizsardzības stiprināšana.

Jau vēstīts, ka pērnā gada nogalē ASV Kongress apstiprināja 225 miljonu ASV dolāru finansējumu visām trim Baltijas valstīm “Baltijas Drošības iniciatīvas” (Baltic Security Initiative) ietvaros 2023. gadam fiskālajam gadam, kas tiek novirzīts militāro spēju attīstībai.

Savukārt 2022. gada 29. jūnijā ASV prezidents nāca klajā ar paziņojumu par ASV militārās klātbūtnes stiprināšanu Eiropā, tostarp, Baltijas valstīs. Izpildot šo lēmumu, 2022. gada decembrī ASV apstiprināja militārās klātbūtnes plānus tuvākajiem trim gadiem, kas paredz, ka Latvijā tiks nodrošināta nepārtraukta, rotējoša ASV militāro vienību klātbūtne un pastiprināta dalība militārās mācībās.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Daniela Reihenbaha
Tālrunis: 67335093
E-pasts: Daniela.Reihenbaha@mod.gov.lv