Atzīmējot Latvijas dalības NATO 15. gadadienu, Saeimas deputāti apmeklēs Ādažu bāzi

25.03.2019
Aizsardzības politika
Latvijā
Spēju attīstība
NATO
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Ceturtdien, 28. martā, tuvojoties NATO dibināšanas 70. gadadienai un Latvijas dalības NATO 15. gadadienai, Saeimas deputāti apmeklēs Ādažu bāzi, lai pārrunātu aktuālos valsts aizsardzības jautājumus, iepazītos ar Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes attīstību un NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas ieguldījumu Latvijas drošības stiprināšanā. 

Saeimas deputātus Ādažu bāzē uzrunās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, kā arī Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas vadība. 

Apmeklējot Ādažu bāzi, Saeimas deputātiem būs iespēja vērot Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes 1. Mehanizētā kājnieku bataljona taktiskās kaujas šaušanas vingrinājumu, kurā vienība demonstrēs gatavību valsts aizsardzības uzdevumu izpildē. Vingrinājumā piedalīsies arī citas Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes vienības, kā arī NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas vienības, integrējot dažādas kaujas spējas vienota uzdevuma izpildē.

Taktiskās kaujas šaušanas vingrinājums ir Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes 1. Mehanizētā kājnieku bataljona kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņutehnikas spēju noslēguma pārbaudījums. Šīs spējas bataljons pilnveidoja vairāk nekā divus gadus, piedaloties intensīvā apmācībā Latvijā un ārvalstīs, sadarbojoties ar Lielbritānijas, ASV un citu sabiedroto valstu bruņotajiem spēkiem.

Vizītes laikā Saeimas deputāti arī varēs iepazīties ar Latvijas un sabiedroto militāro tehniku un ekipējumu, tikties ar karavīriem un doties ekskursijā pa Ādažu bāzi. 

Tāpat Saeimas deputāti Ādažu bāzē piedalīsies atceres brīdī, noliekot sveces  pie pieminekļa kritušo Latvijas karavīru piemiņai, kuri ziedojuši savas dzīvības, dienot starptautiskajās operācijās. 

Daudznacionālo kaujas grupu Latvijā vada Kanāda, un to veido aptuveni 1400 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.

NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu izveides un izvietošanas mērķis ir veicināt NATO īstenoto atturēšanu un stiprināt alianses aizsardzību, demonstrējot alianses solidaritāti un apņēmību aizstāvēt aliansi pret jebkāda veida agresijas izpausmēm. Svinīgā NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas sagaidīšanas ceremonija notika 2017. gada 19. jūnijā Ādažu bāzē.

NATO 1949. gada 4. aprīlī izveidoja ASV, Kanāda un desmit Eiropas valstis  –  Apvienotā Karaliste, Beļģija, Dānija, Francija, Islande, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija un Portugāle, un šobrīd to veido 29 dalībvalstis.

Latvija kļuva par pilntiesīgu NATO dalībvalsti 2004. gada 29. martā.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv