Baltijas valstu, Polijas un Apvienotās Karalistes aizsardzības ministri aicinās sabiedrotos steidzami palielināt atbalstu Ukrainai

19.01.2023
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Dienu pirms Ramšteinas sanāksmes Latvijas aizsardzības ministre Ināra Mūrniece, Igaunijas aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs (Hanno Pevkur), Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas) un Apvienotās Karalistes aizsardzības ministrs Bens Volless (Ben Wallace) pārrunāja Ukrainai nepieciešamo militāro atbalstu. 

Sarunas laikā ministri apliecināja valstu nelokāmo atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai un pauda apņēmību atbalstīt Ukrainu tās cīņā pret Krievijas īstenoto agresiju līdz Ukrainas uzvarai.

Aizsardzības ministri nosodīja Krievijas brutālos uzbrukumus Ukrainai un norādīja, ka to mērķis ir terorizēt Ukrainas iedzīvotājus, regulāri un mērķtiecīgi nogalinot civiliedzīvotājus un iznīcinot civilo un kritisko infrastruktūru.

 
“Lai Ukraina varētu atgūt Krievijas okupētās teritorijas, nozīmīgs ir visas demokrātiskās pasaules atbalsts darbos, nevis vārdos. Mums kopā jādara viss iespējamais, lai celtu Ukrainas kaujas spējas jaunā līmenī. Ukrainai šajā karā ir jāuzvar. Ir jārīkojas jau šodien, lai Ukrainai piegādātu tik ļoti nepieciešamos smagos ieročus un tankus,” uzsver Latvijas aizsardzības ministre Ināra Mūrniece.

I. Mūrniece norāda, ka jau rīt, 20. janvārī, Ramšteinas sanāksmē Latvija, Lietuva, Igaunija, Polija un Apvienotā Karaliste kopā aicinās sabiedrotos un partnerus sekot mūsu valstu piemēram un pēc iespējas ātrāk uzsākt papildu militārā atbalsta piegādes Ukrainai, lai sekmētu Ukrainas uzvaru kaujas laukā.

 
Iepriekš Tallinā ieplānotā Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas un Apvienotās Karalistes aizsardzības ministru tikšanās notika attālināti, jo nelabvēlīgo meteoroloģisko apstākļu dēļ ministriem nebija iespēja ierasties Igaunijā. Latvijas aizsardzības ministre un Polijas aizsardzības ministrs sanāksmē piedalījās no Varšavas, Polijā.

Jau ziņots, ka Latvija tuvākajā laikā Ukrainai piegādās jaunus militārā atbalsta sūtījumus – “Stinger” pretgaisa aizsardzības raķetes, helikopterus, ložmetējus ar munīciju un bezpilota lidaparātus. Tāpat Latvija turpinās apmācīt dažāda līmeņa Ukrainas bruņoto spēku karavīrus, palielinot apmācību intensitāti, ar mērķi apmācīt vismaz divas reizes vairāk ukraiņu nekā 2022. gadā. Par papildu militāro atbalstu aizsardzības ministre I. Mūrniece paziņoja šonedēļ pēc tikšanās ar Ukrainas aizsardzības ministru Oleksiju Rezņikovu (Oleksii Reznikov) Kijivā, Ukrainā.

Piektdien, 20. janvārī, Ramšteinā, Vācijā notiks Ukrainas Aizsardzības kontaktgrupas sanāksme, kurā tiksies vairāk kā 50 valstu aizsardzības ministri, lai lemtu par jauna militārā atbalsta piegādēm Ukrainai.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335393
E-pasts: prese@mod.gov.lv