Bergmanis piedalīsies Neatkarības karam veltītas ekspozīcijas atklāšanā Latvijas Kara muzejā

10.01.2019
Pasākumi
Latvijā
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Rīt, 11. janvārī, plkst. 13.00, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis piedalīsies Latvijas Neatkarības karam veltītās ekspozīcijas atklāšanā Latvijas Kara muzejā “Latvijas valsts izveidošana un Neatkarības karš. 1918–1920”. 

Ekspozīcija stāsta par laiku, kad, Pirmajam pasaules karam noslēdzoties, Latvijas iedzīvotāji izmantoja iespēju veidot savu neatkarīgu valsti. 

Ekspozīcija “Latvijas valsts izveidošana un Neatkarības karš. 1918–1920” ir Latvijas Kara muzeja nozīmīgākais valsts simtgades projekts un Latvijā lielākais ar vēstures liecībām piesātinātais vizuāli telpiskais stāsts par Neatkarības karu.

Ekspozīcijā iekļautie vēstures artefakti un liecības, papildināti ar mūsdienu tehnoloģiju piedāvātajām iespējām, apmeklētājiem ļaus iepazīt Latvijas vēstures posmu, kurā, izcīnot smagas cīņas, Latvija par spīti daudzajiem pretspēkiem atguva neatkarību. 

Ekspozīcijas autore ir Latvijas Kara muzeja vēsturniece Barba Ekmane, dizaina koncepciju veidojusi un realizējusi “Dd studio”.

Apmeklētājiem jaunā ekspozīcija būs pieejama bez maksas katru dienu, sākot no 12. janvāra. 

Jau ziņots, ka 7.janvārī, Liepājā tika atklāti Latvijas Neatkarības kara un Latvijas armijas 100. gadadienas pasākumi, kas norisināsies šogad un 2020. gadā. Pasākumi notiks hronoloģiski atbilstoši vēstures notikumiem visā Latvijā, atspoguļojot to vēsturisko virzību Latvijas teritorijā un izšķirošās cīņas.

1918. gada 18. novembrī svinīgā Tautas padomes sēdē tika pasludināta Latvijas neatkarība. Tomēr idejai par neatkarīgu un demokrātisku Latvijas Republiku bija gan ārēji, gan iekšēji ienaidnieki. Tāpēc gatavība veidot savu valsti Latvijas tautai bija jāpierāda un jāizcīna uzvara Latvijas Neatkarības karā, savu valsti aizstāvot ar ieročiem rokās.

Latvijas armija tika izveidota 1919. gada 10. jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi. Dažus mēnešus vēlāk, 1919.gada 11.novembrī, šī jaunizveidotā armija atbrīvoja Rīgu no Bermontiešu karaspēka.

1919. gadā pēc Cēsu kaujām, kad Ziemeļlatvijas brigāde kopā ar igauņiem pilnībā sakāva vācbaltiešu landesvēru un vācu Dzelzsdivīziju, 3. jūlijā tika noslēgts Strazdumuižas pamiers un 6. jūlijā Ziemeļlatvijas brigāde ienāca Rīgā, kur viņus sagaidīja Dienvidnieki. 1919. gada 10. jūlijā Pagaidu valdība oficiāli iecēla amatā pirmo armijas virspavēlnieku ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, kurš nākamajā dienā izdeva pavēli Latvijas armijai Nr.1. 

Atceroties šos nozīmīgos vēsturiskos notikumus, Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki vēlas īpaši godināt to dienu piemiņu un atzīmēt Latvijas armijas un Latvijas Neatkarības kara simtgadi, organizējot plašus pasākumus visā Latvijas teritorijā, hronoloģiski virzoties no pirmajām kaujām Kurzemē līdz Latgales atbrīvošanas kaujām.

Plašāka informācija par Latvijas Neatkarības karu un Latvijas armijas 100.gadadienu pieejama Nacionālo bruņoto spēku mājas lapā sadaļā Latvijas armijai 100

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv