Eiropas Komisija piešķirs finansējumu artilērijas munīcijas ražošanas jaudu palielināšanai

15.03.2024
Latvijā
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Šodien, 15. martā, Eiropas Komisija lēma piešķirt 500 miljonus eiro Eiropas Savienības aizsardzības industrijas attīstībai regulas “Munīcijas ražošanas atbalsta akts” ietvaros. Tas ļaus Eiropas aizsardzības nozarei līdz 2025. gada beigām palielināt artilērijas munīcijas ražošanas jaudu līdz 2 miljoniem lādiņu gadā.

Uzņēmumu vidū, kuriem Eiropas Komisija lēmusi piešķirt finansējumu artilērijas munīcijas ražošanas jaudu palielināšanai, ir Latvijas uzņēmums SIA “Valsts aizsardzības korporācija”.

SIA “Valsts aizsardzības korporācija” projekta pieteikumu finansējumam iesniedza starptautiska konsorcija ietvaros kopā ar KNDS grupas uzņēmumiem Francijā un Itālijā un NAMMO grupas uzņēmumiem Norvēģijā un Somijā 2023. gada nogalē. Pieteiktā starptautiskā projekta ietvaros plānots īstenot vairākus pasākumus dažādās valstīs, tai skaitā, vienu no tiem Latvijā, kur paredzēts izveidot artilērijas munīcijas modulāro pulvera lādiņu ražotni. 

Kopā visam konsorcija projektam Eiropas Komisija atbalstījusi piešķirt 41,38 miljonus eiro. Granta līgumu slēgšana paredzēta šī gada maijā.

Munīcijas ražošanas atbalsta regulas mērķis ir paātrināt un palielināt munīcijas ražošanu visā Eiropā. Darba programmā 2023. gada oktobrī tika izsludināti uzaicinājumi iesniegt priekšlikumus par pulvera, sprāgstvielu, čaulu, testēšanas jaudu un raķešu ražošanu ar termiņu 2023. gada 13. decembris. Kopējais Eiropas Komisijas  piešķirtais budžets ir 513 miljoni eiro 31 projektam.

Paredzams, ka ar nozares līdzfinansējumu kopējais budžets pārsniegs 1,5 miljardus eiro, un visā Eiropā tiks būtiski kāpināta artilērijas munīcijas ražošanas jauda.

Jau ziņots, ka 2023. gada novembrī Ministru kabinets atbalstīja valsts uzņēmuma SIA “Valsts aizsardzības korporācija” dibināšanu. Visas uzņēmuma kapitāldaļas pārvalda Aizsardzības ministrija. 

Valsts kapitālsabiedrības uzdevums ir veikt visaptverošu ieguldījumu pārvaldīšanu valsts aizsardzības industrijā un koordinēt ar ražošanu saistītos procesus. Vienlaikus tā pastarpināti nodrošinās aizsardzības resoram kritiski nepieciešamo militāro preču vai to sastāvdaļu un tehnoloģiju ražošanu un integrāciju.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335067
E-pasts: prese@mod.gov.lv