Latvija un Igaunija ar jumta līguma parakstīšanu sper soli tuvāk vēsturiski lielākajai investīcijai abu valstu pretgaisa aizsardzībā

11.09.2023
Spēju attīstība
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Pirmdien, 11. septembrī, Vācijas pilsētā Rētenbahā Latvijas aizsardzības ministre Ināra Mūrniece kopā ar Igaunijas aizsardzības ministru Hanno Pevkuru (Hanno Pevkur) parakstīja jumta līgumu par Vācijas uzņēmuma “Diehl Defence” ražotās IRIS-T vidējas darbības pretgaisa aizsardzības sistēmas iegādi.

“Ir pilnībā skaidrs, ka mums nevar būt ilūziju attiecībā uz Krieviju. Ukrainas pieredze rāda, cik svarīga ir moderna pretgaisa aizsardzības sistēma, kas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem līdz šim ir bijusi tikai tuvās darbības rādiusā. Savukārt IRIS-T sistēma ļaus īstenot efektīvu un visaptverošu aizsardzību vidējās darbības rādiusā, kā arī ir savietojama ar NATO sistēmām, tādējādi ieguvums būs ne tikai Latvijai, bet visam reģionam,” uzsver Ināra Mūrniece.

Šī būs lielākā investīcija pretgaisa aizsardzībā Latvijas un Igaunijas vēsturē.

Jau vēstīts, ka IRIS-T pretgaisa aizsardzības sistēmas spēj novērst ienaidnieka lidaparātu un dronu radītu apdraudējumu līdz pat 40 kilometru rādiusā un līdz 20 kilometru augstumā. Viena veida sistēmas kopīgs iepirkums ļaus Latvijai un Igaunijai ietaupīt budžeta līdzekļus, kā arī atvieglos Baltijas valstu reģiona aizsardzības savstarpēju koordinēšanu. 

Turpinoties sarunām ar piegādātāju, plānots, ka pēc līguma noslēgšanas iepirkums tiks realizēts turpmāko trīs gadu laikā. Līdz tam Latvijai vēl ir jāveic apjomīgs darbs, apmācot personālu, pilnveidojot infrastruktūru, kā arī vēl jāizpilda citi mājasdarbi, lai brīdī, kad šīs sistēmas tiks piegādātas, Nacionālie bruņotie spēki būtu gatavi tās pilnvērtīgi izmantot un uzturēt.

Tāpat Latvijas un Igaunijas aizsardzības ministri parakstīja kopīgu nodoma vēstuli ar Vācijas aizsardzības ministru Borisu Pistoriusu (Boris Pistorius) par abu valstu turpmāku dalību Eiropas Debesu vairoga iniciatīvā (European Sky Shield Initiative – ESSI), kas ir projekts ar mērķi izveidot integrētu Eiropas līmeņa pretgaisa aizsardzību.

Jau ziņots, ka Latvijas mērķis ir veidot slāņveida pretgaisa aizsardzību, kur dažādu darbības rādiusu pretgaisa aizsardzības sistēmas ne tikai aizsargā citus objektus uz zemes, bet arī aizsargā viena otru. Katrs nākamais slānis palielina visu sistēmu noturību pret pretinieka darbību. Šādas pretgaisa aizsardzības izveide Latvijā ir viena no valdības prioritātēm.
     
Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākais referents
Artūrs Danga
Tālrunis: 67335067
E-pasts: Arturs.Danga@mod.gov.lv