Latvijas armijas 105. gadadienas svinības

02.07.2024
Latvijā
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
NBS Apvienotā štāba Informācijas analīzes un vadības departamenta Komunikācijas pārvalde

Trešdien, 10. jūlijā, Rīgā, Esplanādē, norisināsies Latvijas armijas 105. gadadienai veltīti svinīgi pasākumi.

No plkst. 14.00 līdz 23.00 būs iespēja apskatīt Nacionālo bruņoto spēku militārās tehnikas izstādi. Tāpat no plkst. 14.00 līdz 21.00 varēs aplūkot Rekrutēšanas un atlases centra un Zemessardzes informatīvos stendus. Savukārt no plkst. 18.00 līdz 23.00 iedzīvotāji aicināti apmeklēt zaļumballi, kurā no plkst. 18.00 līdz 18.50 uzstāsies Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris, no plkst. 19.00 līdz 19.50 Zemessardzes orķestra bigbends, no plkst. 20.00 līdz 20.50 Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra estrādes ansamblis, no plkst. 21.00 līdz 21.50 Zemessardzes orķestra rokgrupa un no plkst. 22.00 līdz 23.00 Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra Zaļumballes orķestris. Zaļumballē uzstāsies tādi solisti kā Luīze Krasta, Gatis Supe, Arvīds Keins, Atis Ieviņš, Mārtiņš Kanters, Ieva Sutugova, Gita Puikevisa-Puikevska. Ieeja visos pasākumos ir bez maksas. 

1918. gada 18. novembrī svinīgā Tautas padomes sēdē tika pasludināta Latvijas neatkarība. Tomēr idejai par neatkarīgu un demokrātisku Latvijas Republiku bija gan ārēji, gan iekšēji ienaidnieki. Tāpēc gatavība veidot savu valsti Latvijas tautai bija jāpierāda un jāizcīna uzvara Latvijas Neatkarības karā, savu valsti aizstāvot ar ieročiem rokās.

Latvijas armija tika izveidota 1919. gada 10. jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi. Dažus mēnešus vēlāk, 1919. gada 11. novembrī, šī jaunizveidotā armija atbrīvoja Rīgu no Bermontiešu karaspēka.

1919. gadā pēc Cēsu kaujām, kad Ziemeļlatvijas brigāde kopā ar igauņiem pilnībā sakāva vācbaltiešu landesvēru un vācu Dzelzsdivīziju, 3. jūlijā tika noslēgts Strazdumuižas pamiers un 6. jūlijā Ziemeļlatvijas brigāde ienāca Rīgā, kur viņus sagaidīja Dienvidnieki. 1919. gada 10. jūlijā Pagaidu valdība oficiāli iecēla amatā pirmo armijas virspavēlnieku ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, kurš nākamajā dienā izdeva pavēli Latvijas armijai Nr.1.

Atceroties šo nozīmīgo vēsturisko notikumu, aizsardzības nozare ik gadu atzīmē Latvijas armijas dzimšanas dienu 10. jūlijā.

Iedzīvotāju ievērībai!

Nacionālie bruņotie spēki aicina iedzīvotājus iemūžināt Latvijas armijas simt piektās gadadienas pasākumus, fotogrāfijās un video sociālajos medijos lietojot tēmturus #Latvijasarmijai105, #LatvijasArmija, atzīmējot Nacionālo bruņoto spēku sociālo mediju kontus –  @Latvijas_armija un @esmukaravirs. Tāpat aicinām piedalīties Latvijas armijas dibināšanas gadadienai veltītajā ikgadējā akcijā “Pasveicini karavīru!” – ja jūsu tuvinieks vai cits pazīstams cilvēks ir Nacionālo bruņoto spēku karavīrs vai zemessargs, ieprieciniet viņu armijas dzimšanas dienā ar sirsnīgu sveicienu. Tie var būt labi vārdi īsziņā, telefona zvans, sen neredzēta cilvēka apciemojums vai jebkurš cits patīkams pārsteigums pēc jūsu izvēles.

Informāciju sagatavoja:
NBS Apvienotā štāba 
Informācijas analīzes un vadības departamenta
Komunikācijas pārvalde
E-pasts: prese@mil.lv  
Tālrunis: 67071032

 

Latvijas armijai 105