Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem piegādātas lāzera simulācijas sistēmas “MILES”

02.09.2019
Spēju attīstība
Dienesta gaita
Latvijā
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

ASV valdības Ārvalstu militārās pārdošanas programmas ietvaros Latvija saņēmusi ASV uzņēmuma “Cubic Corporation” ražotās lāzera multifunkcionālās mērķu iznīcināšanas simulācijas sistēmas “MILES” (Multiple Integrated Laser Engagement Systems), kuras primāri tiks izmantotas Zemessardzes vajadzībām.  

“Esmu gandarīts, ka sistēmas “MILES” ļaus pilnveidot apmācību procesu Zemessardzē un stiprinās tās vienību kaujas spējas. Vienlaikus šo moderno tehnoloģiju izmantošana nodrošinās vienotu apmācības procesu ar NATO sabiedrotajiem, kas savukārt sekmēs savstarpējo savietojamību,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Simulācijas sistēmas “MILES” paredzētas izvietošanai uz karavīru ekipējuma un ieročiem vai taktiskajiem transportlīdzekļiem. Tās ļauj karavīriem trenēties šaušanā un taktiskajos vingrinājumos, izmantojot mācību munīciju.

Simulācijas sistēma apkopo informāciju par mācību kaujas norisi, izdarītajiem šāvieniem un gūtajiem ievainojumiem. Izmantojot saglabātos datus, karavīri pēc tam var izvērtēt mācību kaujas rezultātus. Jau mācību kaujas norises laikā sistēmas dati ir noderīgi mediķiem,  kuri pēc saņemtās informācijas var imitēt savas darbības atbilstoši karavīru gūtajiem “ievainojumiem”.

Ar ASV noslēgtās starpvaldību vienošanās ietvaros Latvijai piegādātas simulācijas sistēmas “MILES” aptuveni 2,7 miljonu eiro vērtībā, izmaksas sedzot no valsts budžeta. Vienošanās paredz arī apmācību un tehnisko atbalstu sistēmu uzturēšanā, tostarp, testēšanas aprīkojuma un rezerves daļu piegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. 

Simulācijas sistēmas “MILES”, kuras ASV valdības Ārvalstu militārās pārdošanas programmas ietvaros Latvija saņēma laikā no 2005. līdz 2016. gadam, lielākoties bija paredzētas Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes vajadzībām. Pirmā piegāde vairāk nekā 3 miljonu eiro vērtībā bija ASV valdības dāvinājums Latvijai. 

Dažādu militāro atbalsta programmu ietvaros ASV ir sniegusi atbalstu Latvijai jau vairāk nekā 20 gadus, piegādājot Nacionālo bruņoto spēku attīstībai tādu būtisku ekipējumu kā sakaru līdzekļus, nakts redzamības ierīces un transportlīdzekļus.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045 
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv