Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzē atklās jaunu infrastruktūru

11.09.2021
Infrastruktūra
Latvijā
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Rīt, 12. septembrī, Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzē Lielvārdē notiks Gaisa spēku jaunās infrastruktūras atklāšanas pasākums, kuru apmeklēs ASV Aizsardzības drošības sadarbības aģentūras (Defence Security Cooperation Agency) direktore Heidi Granta (Heidi H. Grant), Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku komandieris pulkvedis Viesturs Masulis un ASV vēstnieks Latvijā Džons Kārvails. 

Jaunā infrastruktūra ietver štāba ēku, kas būs paredzēta ASV bruņoto spēku personāla darbam, darbnīcu, kurā tiks veikta sauszemes transportlīdzekļu un gaisu kuģu tehniskā apkope, kā arī noliktavas ēku. 

Ēku būvniecības projekts tika uzsākts 2020. gada februārī, un to vadīja NATO Atbalsta un iepirkumu aģentūra. Projekta kopējās izmaksas ir 3, 8 miljonu ASV dolāru, kas ir Eiropas Atturēšanas iniciatīvas (European Deterrence Iniciative) finansējums. 

Jauno ēku izbūve būtiski stiprinās Latvijas spējas sniegt uzņemošās valsts atbalstu ASV bruņoto spēku vienībām, kuras rotācijas kārtībā ierodas Aviācijās bāzē operācijas “Atlantic Resolve” ietvaros. 

Uzturoties vizītē Latvijā, ASV Aizsardzības drošības sadarbības aģentūras direktore H. Granta arī tiksies ar aizsardzības ministru Arti Pabriku, Aizsardzības ministrijas valsts sekretāru Jāni Garisonu un Nacionālo bruņoto spēku komandieri ģenerālleitnantu Leonīdu Kalniņu, lai pārrunātu ASV militārā atbalsta programmas un iespējamos Latvijas aizsardzības nozares iepirkumus no ASV. Tāpat H. Granta apmeklēs Ādažu bāzi, kur tiksies ar Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieri pulkvedi Sandri Gaugeru. 

Sadarbība ar ASV ir viena no Latvijas aizsardzības politikas divpusējo attiecību prioritātēm. Kopš 2014. gada ASV bruņotie spēki rotācijas kārtībā uzturas Baltijas valstīs mācību operācijas “Atlantic Resolve” ietvaros, apliecinot ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā un veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā.

2018. gadā Latvija un ASV parakstīja starpvaldību līgumu par četru jaunu helikopteru UH-60M “Black Hawk” iegādi, kas ir svarīgi ne tikai bruņoto spēku uzdevumu veikšanai, bet arī civilo funkciju nodrošināšanai.

Sadarbība starp Latviju un Mičiganas Nacionālo gvardi ASV Valstu partnerības ietvaros veiksmīgi turpinās jau 28 gadus, un tā ir sniegusi būtisku ieguldījumu Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzes attīstībā, palīdzot attīstīt un testēt lidlauka spējas gaisa kuģu uzņemšanā, kā arī apmācot speciālistus. 

Tāpat ASV ir sniegušas atbalstu Latvijai dažādu militāro atbalsta programmu ietvaros, piegādājot munīciju pašgājējhaubiču sistēmām un mīnmetējiem, kā arī Nacionālo bruņoto spēku attīstībai tādu būtisku ekipējumu kā sakaru līdzekļus, nakts redzamības ierīces un transportlīdzekļus. ASV Eiropas Atturēšanas iniciatīvas ietvaros ASV sniegušas nozīmīgu ieguldījumu Latvijas militārās infrastruktūras attīstībā.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv