NATO Madrides samita centrā: Alianses austrumu flanga aizsardzība un atbalsts Ukrainai

29.06.2022
Starptautiskā sadarbība
Aizsardzības politika
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Šodien, 29. jūnijā, aizsardzības ministrs Artis Pabriks Madridē, Spānijā notiekošā NATO samita laikā tikās ar ASV kongresmeni, NATO Parlamentārās Asamblejas prezidentu Džeraldu Konoliju (Gerald E. Connolly), lai pārrunātu pašreizējo ģeopolitisko situāciju, samitā pieņemto lēmumu ietekmi uz Baltijas drošību un ASV militāro atbalstu Latvijai.

Tikšanās laikā A. Pabriks apsveica ASV pausto gatavību pastiprināt savu bruņoto spēku klātbūtni Eiropā: “ASV apņemšanās palielināt savu militāro klātbūtni Eiropā un Baltijas valstīs rotācijas kārtībā izvietot vairāk karavīru no jauna skaidri apliecina ASV stingro apņēmību īstenot NATO 5. panta garantijas, būtiski sekmēs mūsu reģiona un ikviena Latvijas iedzīvotāja drošību,” uzsvēra aizsardzības ministrs. 

A. Pabriks arī pateicās Dž. Konolijam par ASV līderību Baltijas valstu drošībai nozīmīgu lēmumu pieņemšanā NATO samitā, kā arī ASV Kongresa pastāvīgo politisko atbalstu, īpaši saistībā ar Baltijas Drošības iniciatīvu, kas paredz finansējuma piešķiršanu Baltijas valstu aizsardzības spēju attīstībai.  

Apspriežot situāciju Ukrainā, abu valstu amatpersonas pauda stingru pārliecību, ka Rietumiem maksimāli jāatbalsta Ukraina, lai palīdzētu valstij uzvarēt Krievijas sāktajā karā. 

Pārrunājot Somijas un Zviedrijas gaidāmo iestāšanos NATO, Dž. Konolijs uzsvēra, ka šī NATO paplašināšanās nozīmēs divu militāri ļoti spēcīgu dalībvalstu  pievienošanos Aliansei, kas ir būtiski arī no Baltijas valstu drošības viedokļa. 

Jau vēstīts, ka ASV prezidents Džo Baidens šodien NATO samitā Madridē,   tiekoties ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu, paziņoja par ASV gatavību pastiprināt NATO spēkus Eiropā gan uz zemes, gan jūrā, gan gaisā, un palielināt Baltijas valstīs izvietoto karavīru skaitu, lai atbalstītu NATO un atturētu no jebkādas agresijas pret sabiedrotajiem.

ASV ir ilggadējs Latvijas stratēģiskais partneris un sabiedrotais, ieņemot nozīmīgu lomu Latvijas drošības stiprināšanā.  

Pašlaik ASV Bruņoto spēku karavīri Latvijā gan uzturas rotācijas kārtībā, īstenojot atturēšanu, gan piedaloties militārajās mācībās. Lai stiprinātu reģionālo drošību un demonstrētu ASV spēku klātbūtni reģionā, Latvijā izvietoti arī ASV kaujas helikopteri.

Jau ziņots, ka ASV prezidents Džo Baidens 22. februārī paziņoja par ASV pieņemto lēmumu pastiprināt spēku klātbūtni Eiropā, nosūtot uz Latviju, Lietuvu un Igauniju karavīrus un militāro tehniku. Savukārt jau 23. februārī Latvijā ieradās pirmie ASV karavīri.

Aizvadītā gada nogalē ASV prezidents Džo Baidens arī parakstīja ASV Nacionālo aizsardzības autorizācijas aktu 2022. fiskālajam gadam, kurā iekļautā Baltijas Drošības iniciatīva paredz 150 miljonu ASV dolāru piešķiršanu Baltijas valstu aizsardzības spēju attīstībai 2022. gadā. 

NATO samits Madridē norisinās no 28. līdz 30. jūnijam, un tā laikā dalībvalstis lemj par NATO aizsardzības un atturēšanas stiprināšanu, ilgtermiņa atbalstu Ukrainai un jaunās NATO stratēģiskās koncepcijas apstiprināšanu, kā arī pieņem citus Aliansei būtiskus lēmumus, ņemot vērā Krievijas radīto militāro apdraudējumu un tās īstenoto karu Ukrainā. 

NATO Parlamentārā Asambleja ir 1955. gadā dibināta konsultatīva starpparlamentāra organizācija, kas apvieno Ziemeļatlantijas līguma organizācijas valstu parlamentāriešus. NATO Parlamentārā Asambleja ir kā tilts starp NATO un tās dalībvalstu likumdevējiem, kas palīdz uzturēt parlamentu un sabiedrības atbalstu alianses politikai.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045 
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv