Pabriks: Dānijas lēmums nosūtīt uz Latviju aptuveni 800 karavīru apliecina sabiedroto solidaritāti

31.03.2022
Latvijā
NATO
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Šodien, 31. martā, Dānijas premjerministre Mete Fredriksena (Mette Frederiksen) vizītes laikā Latvijā pauda apņēmību uz Latviju nosūtīt apmēram 800 karavīrus, kas būtu arī nozīmīgs solis Ādažu bāzē izvietotā Daudznacionālā divīzijas štāba “Ziemeļi” attīstībā.

“Esmu pateicīgs Dānijai par šādu lēmumu. Šis ir nozīmīgs apliecinājums tam, ka Latvija ir uzticama sabiedrotā, kas vienmēr ar savu karavīru klātbūtni ir atbalstījusi un piedalījusies dažādās starptautiskajās operācijās. Savukārt tagad, kad Latvijai ir nepieciešams atbalsts, NATO sabiedrotie ir klāt, lai stiprinātu alianses dalībnieku aizsardzību pret jebkādu agresiju Baltijas reģionā,” pauž aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Pēc tikšanās ar Latvijas Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu Dānijas premjerministre M. Frederiksena apmeklēja Ādažu bāzi, kur NATO Daudznacionālā divīzijas štābā ”Ziemeļi” dienesta pienākumus pilda Dānijas karavīri.

Daudznacionālais divīzijas štābs “Ziemeļi” Ādažu bāzē tika izveidots 2019. gada martā ar mērķi uzlabot Baltijas valstu aizsardzību un stiprināt NATO kolektīvo atturēšanu un aizsardzību, nodrošinot komandvadības elementu Baltijas reģionā. Štāba uzdevumi ir aizsardzības plānošana, militāro mācību un aktivitāšu organizēšana un īstenošana, lai palielinātu iesaistīto valstu savstarpējo savietojamību un spēju kopīgi veikt aizsardzības uzdevumus. Dienesta pienākumus tajā galvenokārt veic ietvarvalstu – Latvijas, Igaunijas un Dānijas – virsnieki. Štābs sastāv no diviem elementiem, no kuriem viens atrodas Dānijā, otrs – Latvijā, Ādažu militārajā bāzē.

Latvijas un Dānijas divpusējās sadarbības pamatus aizsardzības jomā nosaka 1994. gada 3. janvārī parakstītais līgums par militārās sadarbības veicināšanu starp Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un Dānijas Karalistes Aizsardzības ministriju.

Latvijas un Dānijas ciešās diplomātiskās attiecības jau vairāk nekā 100 gadu garumā ir balstītas uz kopīgām interesēm nodrošināt stabilitāti, drošību un labklājību Baltijas jūras reģionā, Eiropā un pasaulē. Abas valstis uztur aktīvu politisko dialogu gan divpusējā, gan reģionālā līmenī, kā arī Eiropas Savienības, NATO un citās starptautiskajās organizācijās.

Dānijai ir bijusi nozīmīga loma Latvijas bruņoto spēku attīstībā, un tā ir bijusi viena no vadošajām Ziemeļvalstīm politiskā atbalsta un praktiskās palīdzības sniegšanā Latvijai.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Gunta Krevica
Tālrunis: 67335067
E-pasts: Gunta.Krevica@mod.gov.lv