Pabriks: jāvērtē iespēja, ka Nacionālie bruņotie spēki pilnībā pārņem valsts austrumu robežas aizsardzību

19.06.2019
Aizsardzības politika
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Atbildot uz iekšlietu ministra Sanda Ģirģena paziņojumu par Nacionālo bruņoto spēku iesaisti valsts austrumu robežas apsargāšanā, aizsardzības ministrs Artis Pabriks norāda, ka nepietiek ar skaļiem paziņojumiem, bet ir nepieciešama daudz lielāka iedziļināšanās šī jautājuma risināšanā.

“Lai lemtu par Nacionālo bruņoto spēku atbalstu un dalību valsts austrumu robežas sargāšanā, jo īpaši par personāla nodošanu, ir nepieciešama daudz lielāka iedziļināšanās, piemēram, juridisku jautājumu sakārtošanā, kā arī finanšu un cita veida resursu plānošanā. Nacionālo bruņoto spēku vienību, kaut vai vada sastāvā, nevar tā vienkārši aizdot uz noteiktu laiku,” uzsver aizsardzības ministrs A.Pabriks.

“Mēs esam dzirdējuši vairākus iekšlietu ministra paziņojumus par šo jautājumu, kas liek saprast, ka Aizsardzības ministrijai jāvērtē iespēja pilnībā pārņemt valsts austrumu robežas aizsardzību, tostarp pilnībā pārņemot visus tam paredzētos jau esošos Valsts robežsardzes resursus,” paziņo A.Pabriks.

“Vienlaikus norādu, ka jau šobrīd Nacionālie bruņotie spēki no saviem resursiem ar jauniem, NATO standartiem atbilstošiem ieročiem ir pārapbruņojuši gan Valsts robežsardzi, gan arī Valsts policiju ar mērķi sadarboties arvien ciešāk, paaugstināt savas valsts drošību un stiprināt aizsardzības spējas. Tāpat arī no Nacionālo bruņoto spēku resursiem nodrošināta Valsts robežsardzes virsnieku apmācība Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, kā arī Mācību vadības pavēlniecības Valodu skolā un Kājnieku skolā,” skaidro aizsardzības ministrs.

Jau ziņots, 2017.gadā Nacionālie bruņotie spēki Valsts robežsardzei nodeva pistoles “Glock 17”, triecienšautenes “G-36” un ložmetēju “KSP-58”, lai Valsts robežsardze varētu uzsākt apmācību ar NATO standartiem atbilstošu bruņojumu.

Saskaņā ar Valsts aizsardzības koncepciju Nacionālo bruņoto spēku likumā paredzētajos valsts apdraudējuma gadījumos Valsts robežsardze piedalās valsts aizsardzības nodrošināšanā, pārejot Nacionālo bruņoto spēku sastāvā un pildot tiesību aktos un rīcības plānošanas dokumentos noteiktos uzdevumus. Miera laikā Nacionālie bruņotie spēki un Valsts robežsardze plāno savstarpējo savietojamību bruņojuma, ekipējuma un sakaru nodrošināšanas jomā, kā arī apmācību jomā un koordinē sadarbības mehānismus krīzes situācijām.

Ministru kabinets 2015.gadā atbalstījis Valsts robežsardzes ekipējuma un ieroču iepirkumus, piemērojot Nacionālo bruņoto spēku ieroču un ekipējuma standartus.
 
Informāciju sagatavoja:
Anete Gnēze
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vadītāja
Tālrunis: 67335093, 26474087
E-pasts: anete.gneze@mod.gov.lv