Pabriks: Latvijas un ASV sadarbība aizsardzības jomā ir būtiska reģionālās drošības stiprināšanā

10.05.2019
Aizsardzības politika
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Vakar, 10. maijā, Vašingtonā, ASV aizsardzības ministrs Artis Pabriks tikās ar ASV aizsardzības sekretāra pienākumu izpildītāju Patriku Šenehenu (Patrick M. Shanahan), lai pārrunātu Latvijas un ASV turpmāko divpusējo sadarbību aizsardzības jomā.

Tikšanās laikā A. Pabriks un P. Šenehens apliecināja gatavību turpināt īstenot Baltijas valstu un ASV 2018. gada aprīļa samitā nospraustos principus sadarbībai drošības jomā, kā arī vienojās turpināt padziļināt Latvijas un ASV sadarbību aizsardzības jomā.

“ASV ir Latvijas stratēģiskais partneris, viens no vissvarīgākajiem un tuvākajiem sabiedrotajiem. ASV spēku klātbūtne Latvijā ir labs piemērs sabiedroto valstu vienotībai. Latvijas un ASV sadarbība aizsardzības jomā ir balstīta kopīgās vērtībās un drošības interesēs, un tās attīstība ir būtiska reģionālās drošības stiprināšanā”, sarunā uzsvēra A. Pabriks.

Tikšanās laikā A. Pabriks arī apsveica P. Šenehenu ar viņa nominēšanu ASV aizsardzības sekretāra amatam, kā arī iepazīstināja ar Latvijas aizsardzības jomas aktualitātēm, tostarp, uzsākto visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu.

Savukārt P. Šenehens pateicās A. Pabrikam par Latvijas ieguldījumu NATO, nodrošinot NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra darbību Rīgā, sniedzot uzņemošās valsts atbalstu NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupai, kā arī īstenojot NATO ieteikumu dalībvalstīm atvēlēt aizsardzības izdevumiem divus procentus no iekšzemes kopprodukta

Apspriežot turpmāko divpusējo sadarbību, amatpersonas pārrunāja, piemēram, abu valstu bruņoto spēku savietojamības sekmēšanu un reģionālās komandvadības pasākumu pilnveidi.

Latvijas un ASV aizsardzības nozares amatpersonas arī parakstīja divpusējās sadarbības plānu, kas ietver prioritātes abu valstu sadarbībai aizsardzības jomā turpmākajiem pieciem gadiem – no 2019. līdz 2024. gadam.
Jau ziņots, ka aizsardzības ministrs A. Pabriks no 8. līdz 13. maijam uzturas darba vizītē Vašingtonā, ASV, lai pārrunātu Latvijas un ASV divpusējo sadarbību aizsardzības jomā, ASV spēku klātbūtnes nozīmi reģionā, ASV militārā atbalsta programmas, transatlantisko saišu stiprināšanu un globālās drošības jautājumus.

Sadarbība ar ASV ir viena no Latvijas aizsardzības politikas divpusējo attiecību prioritātēm. Kopš 2014. gada ASV bruņotie spēki rotācijas kārtībā uzturas Baltijas valstīs mācību operācijas “Atlantic Resolve” ietvaros, apliecinot ASV nepārtraukto ieguldījumu NATO dalībvalstu kolektīvajā drošībā un veicinot mieru un stabilitāti Baltijas valstīs un Polijā.

Turpinot ASV operāciju “Atlantic Resolve”, šī gada februārī Latvijā ieradās aptuveni 150 karavīru no ASV 1. kaujas aviācijas brigādes 3.bataljona, kas ar 13 helikopteru UH-60 un HH-60 “Black Hawk” atbalstu pilda dienesta pienākumus Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzē.

Pērn Latvija un ASV parakstīja starpvaldību līgumu par četru jaunu helikopteru UH-60M “Black Hawk” iegādi, kas ir svarīgi ne tikai bruņoto spēku uzdevumu veikšanai, bet arī civilo funkciju nodrošināšanai. Helikopteru UH-60M “Black Hawk” ieviešana Nacionālo bruņoto spēku bruņojumā ļaus turpināt ciešo sadarbību gan ar ASV bruņotajiem spēkiem, gan Mičiganas Nacionālo gvardi.

Sadarbība starp Latviju un Mičiganas Nacionālo gvardi veiksmīgi turpinās vairāk nekā 25 gadus, un tā ir sniegusi būtisku ieguldījumu Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzes attīstībā, palīdzot attīstīt un testēt lidlauka spējas gaisa kuģu uzņemšanā, kā arī apmācot speciālistus.

Tāpat ASV sniegusi atbalstu Latvijai dažādu militāro atbalsta programmu ietvaros, piegādājot Nacionālo bruņoto spēku attīstībai tādu būtisku ekipējumu kā sakaru līdzekļus, nakts redzamības ierīces un transportlīdzekļus.
 
Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv