Pabriks pieminēs 1940. gada Masļenku traģēdijas upurus

15.06.2020
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Šodien, 15. jūnijā aizsardzības ministrs Artis Pabriks apmeklēs Baltinavas novadu, lai noliktu ziedus pie 1940. gada 15. jūnija Masļenku traģēdijai veltītās piemiņas zīmes.

Pirms 80 gadiem PSRS uzbrukumā nogalinātajiem robežsargiem veltītā piemiņas zīme tika atklāta 2016. gadā, bet Latvijas valsts simtgades svinību programmas atklāšanas akcijas „Apskauj Latviju” ietvaros piemiņas vietā tika stādīts simtgades ozols, kas ir spēka, nelokāmības un izturības simbols.

Naktī uz 1940. gada 15. jūniju PSRS īpašu uzdevumu militārās vienības veica bruņotu uzbrukumu Latvijas robežsardzes posteņiem Masļenkos un Šmaiļos, kas atradās toreizējā Abrenes apriņķa Augšpils pagastā. Iebrucēji nogalināja trīs robežsargus un divus civiliedzīvotājus. Tāpat uzbrucēji ievainoja trīs cilvēkus un ar varu pāri robežai uz PSRS aizveda 37 personas, tostarp 27 civiliedzīvotājus. Uzbrukumā arī tika nodedzināta Masļenku sardzes ēka.

Tā laika Latvijas iekšlietu ministrs Kornēlijs Veidnieks izveidoja speciālu izmeklēšanas komisiju robežsargu brigādes komandiera ģenerāļa Ludviga Bolšteina vadībā, kam bija jānoskaidro visi traģiskā notikuma apstākļi.

Nākamajā dienā Latvijas sūtnis PSRS Fricis Kociņš informēja PSRS ārlietu komisāru Vjačeslavu Molotovu par šo gadījumu un lūdza dot norādījumus to izmeklēt. V. Molotovs atbildējis, ka viņš uzdos izmeklēt F. Kociņa minētos faktus, tomēr ne 1940. gada vasarā, ne arī vēlāk PSRS valdība neizplatīja nekādus oficiālus paskaidrojumus par uzbrukumu.

2000. gadā Latvijas 50 gadu okupācijas fonds izdeva Latvijas okupācijas muzeja darbinieka Andreja Edvīna Feldmaņa grāmatu “Masļenku traģēdija - Latvijas traģēdija”.