Parlamentārā sekretāre apmeklē kaujas medicīnas instruktoru sagatavošanas mācības

06.10.2021
Latvijā
Dienesta gaita
Starptautiskā sadarbība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Vakar, 5. oktobrī, Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece apmeklēja Nacionālo bruņoto spēku Speciālo operāciju pavēlniecības mācību centrā šonedēļ uzsākto pirmo starptautisko karavīru mediķu - instruktoru sagatavošanas kursu, kas tiek īstenots pēc starptautiski atzītās Kaujā cietušo taktiskās pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanas programmas (Tactical Combat Casualty Care) standartiem. 

Kursā piedalās gan Nacionālo bruņoto spēku mediķi - instruktori, gan karavīri no Lietuvas, Igaunijas, Lielbritānijas, Vācijas un Ukrainas, gan arī 20 Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžas studenti, kuri apgūst ārsta palīga specialitāti, gatavojoties darbam Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. 

Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre B. Bļodniece pozitīvi vērtē civilo mediķu iesaisti apmācību kursā, norādot, ka tas ir nozīmīgs solis visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas izveidē: 

“Pēdējos gados visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas izveidē darām ļoti daudz, lai dažādās jomās integrētu civilās un militārās sistēmas. Mēs šo vidi aizvien vēl būvējam. Patlaban esam stadijā, kurā varam kompleksi un kopīgi skatīties visaptverošas valsts aizsardzības mērķī, saprast, ko vienā vai otrā krīzes situācijā dara katras jomas speciālists, un, kā tie spēj sazināties un pielāgoties dažādām krīzes situācijām,” atzīst Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre.

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžas direktora vietniece Dr. Sarmīte Villere savukārt uzsver, ka mediķiem jābūt gataviem situācijām, kurās palīdzība cietušajam jāsniedz ne tikai ierastajā vidē, bet dažādos ārkārtas gadījumos, un izslēgt nevar arī kara apstākļus: 

“Lai cik elastīgi apmācībā nebūtu mūsdienu jaunieši, tādu apmācību infrastruktūru, kāda izveidota šajā bāzē, mēs savā mācību centrā simulēt nevaram. Mediķim ir jāprot rīkoties arī kara apstākļos, kad apkārt skan šāvieni un sprādzieni, ir liels troksnis un dūmi. Pie tādas vides ir jāpierod, ievērojot pareizo palīdzības sniegšanas algoritmu un neapdraudot pašam savu drošību. Šīs prasmes ir jātrenē, jātrenē un vēlreiz jātrenē,” atzīst ārste S. Villere.
Kaujā cietušo taktiskās pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanas apmācību kurss sniedz zināšanas par to, kā kaujas laukā īsā laikā un ar ierobežotiem resursiem sniegt kvalitatīvu pirmo medicīnisko palīdzību cietušajiem, izglābjot maksimāli daudz dzīvību. 

Līdz šim Latvijā pēc šīs starptautiskās programmas standartiem sniegt pirmo medicīnisko palīdzību kaujas laukā varēja apgūt tikai Speciālo uzdevumu vienības karavīri. Tagad šīs zināšanas būs pieejamas arī citām Nacionālo bruņoto spēku, tai skaitā, Zemessardzes, vienībām. Tāpat kaujas medicīnas apmācību programmas īstenošanā plānots turpināt sadarbību ar Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžu.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Vita Briže
Tālrunis: 67335045
E-pasts: vita.brize@mod.gov.lv