Pirmajā aizsardzības industrijas hakatonā izstrādās inovatīvus risinājumus valsts aizsardzībai

30.01.2020
Spēju attīstība
Latvijā
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

No 31. janvāra līdz 2. februārim Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrikā pirmo reizi norisināsies aizsardzības industrijas hakatons “Garage48 Defence Makeathon 2020”, kurā 48 stundu laikā tiks radīti funkcionējoši drošības un aizsardzības risinājumu prototipi, lai veicinātu inovāciju radīšanu aizsardzības nozarē.

Dalībai hakatonā pieteikušies vairāk nekā 130 dalībnieku no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, kā arī studenti un Latvijā dzīvojošie no Lielbritānijas, Indijas, Somijas, Armēnijas, Namībijas, ASV, Brazīlijas un vairākām citām valstīm.

“Hakatons ir unikāla iespēja studentiem, zinātniekiem un uzņēmējiem meklēt jaunus risinājumus mūsdienu militārajiem izaicinājumiem. Inovācija ir loģisks solis mūsu aizsardzības stiprināšanai. Mēs mērķtiecīgi strādājam pie bruņoto spēku modernizācijas, taču vienlīdz svarīgi ir radīt inovatīvus risinājumus, kas ļautu padarīt Latvijas militāro industriju konkurētspējīgāku pasaules tirgū. Uzskatu, ka mūsdienu asimetriskajās spēka attiecībās izgudrojumi var būt izšķirošs faktors konflikta gadījumā,” pauž aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Nacionālie bruņotie spēki ir snieguši ieteikumus idejām, kurām hakatona dalībnieki izstrādās risinājumus. Viņiem būs iespēja attīstīt arī savas idejas. Dalībai hakatonā pieteiktas vairāk nekā 30 idejas, piemēram, konceptuāls ložu novirzes mehānisms, infrasarkano staru kamera, kas ļautu novērošanu veikt arī lielā attālumā un sliktas redzamības apstākļos, risinājumi drošai balss un datu pārraidei aizsardzības un glābšanas dienestu vajadzībām, kā arī labākai policijas un brīvprātīgo koordinācijai pazudušu personu meklēšanā, tehnoloģija autonomai jūras uzraudzībai, pilnveidots risinājums uztura uzglabāšanas u.c.

Veiksmīgākai ideju attīstībai un prototipu izstrādei dalībniekiem tiks nodrošināts mentoru atbalsts. Padomus aizsardzības jomā sniegs Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji, piemēram, Zemessardzes 1. Rīgas brigādes komandieris pulkvežleitnants Aivars Krjukovs. Biznesa attīstības jautājumos konsultēs Igaunijas uzņēmuma “ DefSecIntel”  līdzdibinātājs Jānus Tams, bet tehniski atbalstīs Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrika un vairāki citi produkta dizaina, prototipēšanas, 3D modelēšanas, programmatūras izstrādes un kiberdrošības eksperti. Hakatonā kā mentori piedalīsies arī industrijas uzņēmumu pārstāvji, piemēram, “ UAV Factory”  dibinātājs Konstatīns Popiks, “SRC Brasa”  dibinātājs Kristiāns Brēdermanis, “ Exonicus”  līdzdibinātājs Sandis Kondrāts u.c.

“Garage 48 Defence Makeathon 2020”  uzvarētāji balvā saņems braucienu uz pasaulē lielāko nozares izstādi “Eurosatory 2020”, ko piedāvā Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija, iespēju prezentēt savu ideju “Industrijas dienā 2020”, biļetes uz tehnoloģiju festivāliem “Techchill” un “Lattitute59”, naudas balvu no uzņēmuma “UAV Factory“  un iespēju apmeklēt to. Aizsardzības ministrija uzvarētājiem nodrošinās arī lidojumu ar Gaisa spēku helikopteru un braucienu ar Jūras spēku kuģi.

Hakatonu organizē Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti un Igaunijas nevalstisko organizāciju “Garage 48”. Aizsardzības ministrija hakatona organizēšanai no sava 2019. gada budžeta sniegusi finansiālu atbalstu 50 000 eiro apmērā.

Plašsaziņas līdzekļu pārstāvju ievērībai!

31. janvārī, plkst. 18 aicinām apmeklēt aizsardzības industrijas hakatona “Garage 48 Defence Makeathon 2020” atklāšanu.

Hakatona atklāšana sāksies plkst. 18:15, un tajā piedalīsies aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektora vietnieks Gatis Bažbauers.

Dalību pasākumā lūdzam pieteikt līdz 31. janvāra plkst. 14, rakstot uz e-pastu roberts.skraucs@mod.gov.lv. Pieteikumā nepieciešams norādīt pārstāvēto plašsaziņas līdzekli, vārdu, uzvārdu un personas kodu.

Hakatona būs iespējams apmeklēt arī 1. un 2. februārī, iepriekš piesakot dalību uz iepriekš norādīto e-pastu.

Ierodoties uz pasākumu nepieciešams ņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu – pasi vai ID karti. Informējam, ka Jūsu dati tiks apstrādāti tikai konkrētā pasākuma vajadzībām. Datu uzglabāšanas laiks – līdz pasākuma beigām 2. februārī.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākais referents
Roberts Skraučs
Tālrunis: 67335393
E-pasts: roberts.skraucs@mod.gov.lv