Saeima apstiprina Nacionālo bruņoto spēku karavīru dalību starptautiskajā operācijā Kosovā līdz 2025. gada beigām

07.09.2023
Latvijā
Dienesta gaita
Starptautiskās operācijas
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Ceturtdien, 7. septembrī, Saeima apstiprināja Nacionālo bruņoto spēku karavīru dalību NATO starptautiskajā operācijā Kosovā līdz 2025. gada 31. decembrim.

Nacionālo bruņoto spēku dalība NATO vadītajā starptautiskajā operācijā Kosovā bija paredzēta uz laiku līdz 2023. gada 31. decembrim, taču, ņemot vērā pieaugošo saspīlējumu pie Eiropas robežām un nepieciešamību situāciju stabilizēt, kā arī Latvijas apņemšanos pildīt saistības attiecībā pret NATO un saviem partneriem, Nacionālo bruņoto spēku dalību operācijā nepieciešams pagarināt.

“Krievijas iebrukums Ukrainā ir skarbs atgādinājums visai demokrātiskajai sabiedrībai, cik trauslas un aizsargājamas vērtības ir miers un brīvība. Latvijas karavīri, piedaloties starptautiskajā operācijā Kosovā plecu pie pleca ar mūsu NATO sabiedrotajiem, sniedz mūsu ieguldījumu starptautiskās drošības veidošanā un stiprināšanā Eiropā,” pauž aizsardzības ministre Ināra Mūrniece.

Miera uzturēšanas operācijā Kosovā Latvija piedalās ar vieglo kājnieku rotu, kas ir integrēta ASV vadītajā daudznacionālajā bataljonā un veic patrulēšanu, savu spēku aizsardzību, kaujas spēju uzturēšanu, kā arī ātrās reaģēšanas spēku uzdevumu izpildi. 

Balstoties uz ANO Drošības padomes 1999. gadā pieņemtu rezolūciju, NATO vadītā starptautiskā operācija Kosovā tika sākta 1999. gada jūnijā pēc ilgstoša starpetniska konflikta Balkānu reģionā, un tās galvenie uzdevumi ir drošas vides izveide un uzturēšana, kas garantē pārvietošanās brīvību visā Kosovas teritorijā visiem pilsoņiem neatkarīgi no viņu etniskās izcelsmes. Tāpat operācijas uzdevums ir atbalstīt un koordinēt starptautiskās humānās palīdzības centienus, atbalstīt un koordinēt Kosovas drošības spēku pilnveidi, kā arī atbalstīt miermīlīgas, stabilas, demokrātiskas un daudz etniskas Kosovas attīstību.

Latvija piedalījās šajā operācijā arī no 2000. gada februāra līdz 2009. gada augustam ar dažāda lieluma vienībām un specialitātēm. Lēmumu par dalības atsākšanu Latvija pieņēma 2020. gadā, atsaucoties NATO Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā komandiera vietnieka aicinājumam.  

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Daniela Reihenbaha
Tālrunis: 67335093
E-pasts: Daniela.Reihenbaha@mod.gov.lv