Saeima galīgajā lasījumā pieņem Aizsardzības industrijas likumu

27.03.2024
Latvijā
Aizsardzības politika
Spēju attīstība
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Trešdien, 27. martā, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Aizsardzības industrijas likumu, kura mērķis ir sekmēt Nacionālo bruņoto spēku valsts aizsardzības uzdevumu un starptautisko saistību izpildei nepieciešamo preču piegādes un pakalpojumu sniegšanas drošību. 

“Esmu gandarīts, ka beidzot esam pieņēmuši aizsardzības industrijas attīstībai kritiski svarīgo likumu, uz ko mērķtiecīgi esam gājuši jau vairākus mēnešus. Jaunais likums sakārtos jautājumus gan par atbalsta saņemšanas iespējām uzņēmumiem, gan stratēģisko partnerību starp nozari un valsti kopumā. Mums beidzot ir skaidri atrunāti nosacījumi, kā kopīgi attīstām militāro industriju, lai stiprinātu savu militāro apgādi,” norāda Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Švinka.

Ar Aizsardzības industrijas likumprojektu definēts jauns aizsardzības nozares un aizsardzības industrijas sadarbības veids – stratēģiskā partnerība, kā arī piegādes drošības tiesiskais ietvars.

Līdz ar likuma stāšanos spēkā Aizsardzības ministrijai būs tiesības slēgt stratēģiskās partnerības līgumus ar Latvijas Republikā reģistrētām kapitālsabiedrībām, kas ir licencētas komercdarbībai ar stratēģiskas nozīmes precēm vai ir saņēmušas militārā ražotāja sertifikātu.

Tāpat Aizsardzības ministrija izvērtēs piegādes drošības ietekmes faktorus, nosakot un izvirzot to veicinošas prasības, kā arī nodrošinot to izpildes kontroli. 

Lai stiprinātu valsts aizsardzību un drošību un paplašinātu Nacionālo bruņoto spēku mobilizācijas resursu bāzi, likums skaidrāk definē aizsardzības industrijas attīstības atbalsta un darbības drošības nosacījumus.

Gan par stratēģiskās partnerības izveidošanas nosacījumiem, gan par piegādes drošību veicinošo prasību piemērošanu Aizsardzības ministrijai ir uzdots izstrādāt Ministru kabineta noteikumus.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335393
E-pasts: prese@mod.gov.lv