Spilves lidlaukā demonstrē augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas atgādāšanu un ātru izvēršanu

25.10.2021
Latvijā
Starptautiskā sadarbība
Militārās mācības
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Pirmdien, 25. oktobrī, Rīgā, Spilves lidlaukā norisinājās ASV Speciālo operāciju spēku Eiropā gaisa kuģa MC-130J Commando II nolaišanās vingrinājums, demonstrējot ātru augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas (High Mobility Rocket Artillery System - HIMARS) atgādāšanu un izvēršanu. 

Raķešu artilērijas sistēmas HIMARS atgādāšanu un izvēršanu vēroja aizsardzības ministrs Artis Pabriks un ASV vēstnieks Latvijā Džons Kārvails (John Carwile).

Vingrinājuma mērķis bija demonstrēt kolektīvās aizsardzības spējas un sabiedroto spēju Latvijā ātri nogādāt uguns atbalsta spēju, sniedzot atbalstu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem valsts aizsardzībā. Vingrinājuma laikā tika pārbaudīta bruņoto spēku sadarbība un Latvijas spēja nodrošināt uzņemošās valsts atbalstu. 

“Šodien mēs pārliecinājāmies par ASV spēju un gatavību zibenīgi, jebkurā vietā un laikā Latvijā nogādāt raķešu artilērijas sistēmu HIMARS,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks. “Vingrinājuma laikā Latvijas un ASV karavīri demonstrēja izcilu sadarbību un spēku savietojamību, kas apliecina gatavību reaģēt jebkurā krīzes situācijā, lai aizsargātu mūsu valsti un katru tās iedzīvotāju.”

Aizsardzības ministrs A. Pabriks skaidro, ka netālu no Rīgas centra esošā Spilves lidlauka izmantošana šāda vingrinājuma izpildei apliecina NATO iespējas praktiskam sabiedroto atbalstam Latvijai. Vienlaikus vingrinājuma norise demonstrē veiksmīgu visaptverošās valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu, parādot valsts un privātā sektora sadarbību izmantot esošo infrastruktūru valsts aizsardzībai. 

Vingrinājuma laikā tika pārbaudīta ASV Speciālo operāciju spēku mobilās uguns atbalsta platformas spēja, praktiski veicot  raķešu sistēmas HIMARS atgādāšanu ar gaisa kuģi MC-130J mazā lidlaukā, nekavējošu izvēršanos pie skrejceļa,  simulētu šaušanu un ātru raķešu sistēmas novākšanos ar uzkraušanos atpakaļ gaisa kuģī ar maksimālu gatavību ātri doties uz citu vietu. Raķešu artilērijas sistēmas izvēršana un uzkraušanās atpakaļ lidmašīnā aizņēma vien aptuveni 15 minūtes.

HIMARS ir augstas precizitātes raķešu artilērijas  sistēmas ar aptuveni 500 kilometru darbības rādiusu.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vadītāja
Anete Gnēze
Mob. tālr.: 26474087
E-pasts: anete.gneze@mod.gov.lv