A. Sprūds: Kopā ar Mičiganas Nacionālo gvardi attīstīsim raķešu artilērijas, komandvadības un dronu spējas

12.03.2024
Starptautiskā sadarbība
NATO
Informāciju sagatavoja
Preses nodaļa

Pirmdien, 11. martā, aizsardzības ministrs Andris Sprūds apmeklēja Mičiganas Nacionālās gvardes vienību Amerikas Savienotajās Valstīs. Tiekoties ar vienības amatpersonām, ministrs pārrunāja abu valstu kopīgi paveikto un nākotnes plānus. Tāpat A. Sprūds iepazinās ar Mičiganas Nacionālās gvardes bāzes infrastruktūru un apmācību procesu.

“Mičiganas Nacionālā gvarde ir bijis neaizstājams sadarbības partneris Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem jau vairāk kā 30 gadus. Pēdējo gadu kontekstā īpaši jāuzsver sadarbība Lielvārdes Gaisa spēku bāzes attīstībā un "Black Hawk" helikopteru apmācībā. Turpmākajos gados sadarbību paplašināsim raķešu artilērijas, komandvadības un dronu spējās. Mičiganas Nacionālā gvarde iesaistīsies arī Sēlijas poligona izveidē,” atzīmēja aizsardzības ministrs.

2023. gada 27. aprīlī apritēja 30 gadi, kopš Latvija un Amerikas Savienotās Valstis parakstīja vienošanos par sadarbību Valstu partnerības programmā, ar to apstiprinot Latvijas un Mičiganas Nacionālās gvardes partnerību. Pirmie programmas mērķi bija palīdzēt Latvijai pēc neatkarības atgūšanas attīstīt Nacionālos bruņotos spēkus, īpaši Zemessardzi. Sākotnējā sadarbības fāzē Mičiganas Nacionālā gvarde sniedza ieguldījumu, veidojot Zemessardzes struktūru, izstrādājot apmācības programmas, aicinot zemessargus gūt pieredzi militārajās mācībās ASV un kopīgi ar Latvijas zemessargiem piedaloties militārajās mācībās Latvijā.

Nacionālie bruņotie spēki šo gadu laikā ir sadarbojušies ar Mičiganas Nacionālo gvardi, kopīgi piedaloties gan starptautiskajās miera uzturēšanas operācijās, gan komandieru, karavīru un instruktoru apmācībā, kā arī kopā piedalījušies starptautiskajās militārajās mācībās Latvijā un ASV, piemēram, “Summer Shield”, “Saber Strike”, “Sudraba Bulta” un “Northern Strike”.

Partnerība ar Mičiganu un kopīgās militārās mācības sekmēja Latvijas iestāšanos NATO 2004. gadā. 

ASV ir ilggadējs Latvijas stratēģiskais partneris un sabiedrotais, kam ir nozīmīga loma Latvijas drošības stiprināšanā. Abu valstu attiecības ir balstītas kopīgās vērtībās un izpratnē par demokrātiju.

Informāciju sagatavoja: 
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335067
E-pasts: prese@mod.gov.lv